Kultura: ”Spotkanie z historią” 1–3 września na Westerplatte

Kultura: ”Spotkanie z historią” 1–3 września na Westerplatte
Fot. Adminstrator

Miasto Gdańsk oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zapraszają w dniach 1–3 września 2017 r. na cykl edukacyjnych wydarzeń związanych z historią Westerplatte pt. „Spotkanie z historią” w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na weekend zaplanowano rekonstrukcje historyczne z wykorzystaniem pirotechniki, gry terenowe, wystawy militariów, przejazdy drezynami. Ponadto dodatkową atrakcją będą stoiska muzealne, zwiedzanie półwyspu z przewodnikiem, dioramy historyczne i kuchnia polowa. W tych dniach wstęp do Wartowni Nr 1 będzie bezpłatny.

– Rocznica wybuchu wojny jest doskonałą okazją, aby przypomnieć historię tego szczególnego miejsca. To na Westerplatte padły pierwsze strzały II wojny światowej, a bohaterska obrona polskiej załogi zapisała się w pamięci wielu osób. Zachęcam do odwiedzania półwyspu przez cały weekend oraz dzięki przygotowanym atrakcjom odkrywania przeszłości tego miejsca w sposób ciekawy i interaktywny – zaprasza Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

1 września od godziny 10.00 przy Wartowni nr 1 będzie można skorzystać z przygotowanych atrakcji oraz z bezpłatnego oprowadzania przez przewodników PTTK Odział Gdańsk po terenie Westerplatte. Od godziny 10.00 co pół godziny spod Wartowni nr 1 będzie wyruszała grupa oprowadzana przez przewodnika. Ostatnia grupa  startuje o 15.30.

Przy wartowni będzie również stacjonował zabytkowy samochód marki Citroen prezentujący uzbrojenie z czasów II wojny światowej. Atrakcja będzie dostępna 1 września w godz. 12.00–14.00, 2 września w godz. 10.00–18.00 oraz 3 września w godz. 10.00–14.00.

W sobotę, przy Wartowni nr 1, odbędą się trzy rekonstrukcje historyczne odtwarzające walki z 1 września 1939 r. Inscenizacje z użyciem pirotechniki rozpoczynać się będą o godz. 12.00, 14.00 oraz 16.00. Przewidywany czas inscenizacji do 25 minut.

Będzie również można odwiedzić przygotowane stanowiska przez instytucje muzealne. Na placu pomiędzy promenadą a Cmentarzykiem stoisko promocyjne ustawi Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Będzie na nim prezentacja działa samobieżnego SU–57, pojazdu opancerzonego BTR– 152, działka bezodrzutowego B– 10, pocisku typu Trzmiel, wystawy planszowej wraz z umundurowaniem, plansze o wystawach muzealnych, zestaw małego sapera, nakrycia głowy i bluzy żołnierskie do przymierzenia oraz układanie puzzli edukacyjnych. Stoisko czynne w piątek w godz. 10.00 do 16.00, w sobotę w godz. 10.00–18.00, w niedzielę w godz. 10.00–14.00. Dodatkowo w sobotę zostaną ustawione stoiska promocyjne Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Obrony Wybrzeża oraz żywa diorama pułku „Krakusów Gdyńskich”.

Również 2 września miłośnicy militariów będą mieli okazję do obejrzenia zabytkowego i współczesnego sprzętu wojskowego, eksponowanego wzdłuż drogi do pomnika oraz przy Nowych Koszarach. Przygotowano sześć dioram prezentujących m.in. samochód pancerny wz. 34, szpital polowy, lotnictwo morskie w kampanii polskiej, posterunek żandarmerii wojskowej oraz sprzęt i uzbrojenie żołnierzy służących w Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

W czasie całego weekendu będzie można również odbyć przejażdżkę drezynami ręcznymi po nieczynnej linii bocznicy kolejowej biegnącej wzdłuż półwyspu Westerplatte. Atrakcja dostępna w piątek w godz. 10.00 do 16.00, w sobotę w godz. 10.00–18.00, w niedzielę w godz. 10.00–14.00

Fani gier terenowych łączących aktywności z poznawaniem historii będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanej zabawie, gdyż na terenie półwyspu rozłożone zostaną specjalne konstrukcje, które za pomocą QR–codów wprowadzą uczestnika w grę połączoną ze zwiedzaniem i poznaniem historii Westerplatte. Gra dostępna od 1 do 3 września.

Przy Wartowni nr 1 będzie działała kuchnia polowa serwująca posiłki dla zwiedzających (płatne). W  sobotę zostaną uruchomione dodatkowe kursy linii autobusowej 606 kursujące z Dwora Głównego na Westerplatte oraz powrotne z półwyspu.

  Alicja Bittner Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16344 

Print Friendly, PDF & Email