Kultura: Niepełnosprawni profesjonalni muzycy w koncercie noworocznym

Kultura: Niepełnosprawni profesjonalni muzycy w koncercie noworocznym

W miniony weekend w Gdańsku odbył się koncert noworoczny w wykonaniu Orkiestry „Vita Activa”, której członkami są wyjątkowi muzycy – osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Wydarzenie organizowane było przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna Koło w Gdańsku i nawiązywało do tradycji najsłynniejszych koncertów noworocznych filharmoników wiedeńskich. Warto podkreślić, że dorobek artystyczny „Vita Activa” jest imponujący. Zaliczyć można do niego ponad 250 koncertów w Polsce i za granicą, w sumie w ponad 60 miastach. Od 1995 roku z zespołem było lub jest związanych ponad 80 wykonawców.

Muzycy wystąpili pod batutą dwóch dyrygentów: Mirosławy Lipińskiej i Roberta Brackiego. Gościnnie wystąpią: Liliana Górska, Maria Krueger, Mateusz Kempa oraz Paweł Orłowski.

Jak co roku wręczyło ustanowione przez Zarząd gdańskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną statuetki "Dignitas". Nagrody otrzymują osoby, które w szczególny sposób dbają o godność osób z niepełnosprawnością.

W tym roku wyróżnieni zostali: prof. Jolanta Wierzba – niezwykły lekarz genetyk, przyjaciel rodziców i dzieci z niepełnosprawnością, Bożena Paluch – koordynator Zespołu Integracji w Wydziale Integracji i Rehabilitacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, urzędnik z niezwykłą wrażliwością, otwartością i zrozumieniem dla spraw osób z niepełnosprawnością oraz Dariusz Książek – kierowca w PSONI Gdańsk, który dzięki swojej postawie szacunku dla osób z niepełnosprawnością cieszy się wielką sympatią w placówce.

fot. Anna Głuchowska, www.orkiestra–vita–aktiva.pl

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17359