Kultura: Na 20 metrach kwadratowych powstał wyjątkowy teatr

Kultura: Na 20 metrach kwadratowych powstał wyjątkowy teatr

25 stycznia br w Katowicach–Ochojcu swoje podwoje otworzył Teatr Izba. Oryginalny i nietuzinkowy, bowiem mieści się będzie zaledwie na 20 metrach kwadratowych, a w roli głównego aktora na scenie zobaczyć można niepełnosprawnego 22–letniego Patryka Laksę.

Patryk jest aktorem integracyjnego kabaretu „Drzewo A Gada”, poetą, humanistą oraz stand–up’erem. Mimo że choruje na dziecięce porażenie mózgowe, może pochwalić się wielotetnim doświadczeniem scenicznym, bowiem występuje od 12 roku życia, ma bezpośredni kontakt z publicznością, mediami oraz środowiskiem artystycznym.

Teatr w Izbie to inicjatywa Michała Laksy, ojca niepełnosprawnego Patryka, ale także artysty, muzyka i kompozytora.

– Teatr w Izbie narodził się z potrzeby stworzenia czegoś oryginalnego i wyjątkowego na mapie kulturalnej Katowic i całego Górnego Śląska, a także z potrzeby dawania synowi tego co tylko ojciec może dać – podkreśla Michał Laksa. – Zarówno mnie jak i Patrykowi od wielu lat towarzyszyła myśl, że sztuka jest dziedziną otwartą, nie oceniającą, tolerującą, wyrozumiałą, dostępną dla wszystkich, a przede wszystkim pozbawioną barier. W niej granice, stereotypy, uprzedzenia czy ograniczenia nie istnieją – dodaje.

Teatr w Izbie to miniteatr z prawdziwego zdarzenia z oryginalną scenografią, kurtyną, nagłośnieniem, zapleczem, garderobą oraz maksymalnie 20– osobową widownią.

– Nie będzie to miejsce jak wszystkie. To nowe miejsce na mapie południowej części Katowic będzie miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych – tłumaczy Michał Laksa.

Jak zapowiada ojciec Patryka, placówka będzie miała charakter komediowy, ale nie będzie się bać poruszać również dramatycznych tematów. Wkrótce uruchomiony zostanie także kanał w internecie, który będzie transmitował wydarzenia, które odbywać się będą w w Teatrze w Izbie.

Źródło i fot. FB, Teatr w Izbie

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17475