Kultura: 6 lat kultury bez barier

Kultura: 6 lat kultury bez barier

Warszawskiego Festiwalu Kultury bez Barier, którego ideą jest łączenie ludzi i znoszenie wszelkich ograniczeń uniemożliwiających wielu osobom swobodny dostęp do wydarzeń, miejsc i tekstów kultury, nikomu nie trzeba przedstawiać. Tegoroczna, szósta już edycja imprezy rozgrywającej się jednocześnie w wielu miastach Polski, zaskoczy odbiorców.

W ubiegłym roku festiwal odbywał się pod hasłem „Nie bój się chcieć”, zachęcającym odbiorców z różnego rodzaju niepełnosprawnościami do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Tym razem przewodzi mu hasło: „Możesz”, kierowane przede wszystkim do uczestników – pełnosprawnych czy nie – ale również do organizatorów, którzy z roku na rok starają się coraz bardziej otworzyć na potrzeby wszystkich gości: z niepełnosprawnościami i bez, osób starszych, obcokrajowców, rodzin z dziećmi i każdego, komu bliska jest idea otwartości i tolerancji.

– Festiwal Kultury bez Barier charakteryzuje się otwartością, radością i dostrzeganiem potrzeb każdego człowieka, rozumianego jako równego wśród równych – zaznacza Aleksandra Szorc, koordynatorka dostępności – specjalista ds. osób niesłyszących w Fundacji Kultury bez Barier.

W ramach festiwalu przez kilka dni w wielu miastach całego kraju odbywają się różnorodne wydarzenia wpisujące się w szeroko rozumianą kulturę. Wszystkie są dostępne dla każdego: spektakle teatralne, pokazy filmowe i wystawy są  dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością sensoryczną, intelektualną, ruchu, a także osób ze spektrum autyzmu czy wykluczanych ze zwykłego uczestnictwa w kulturze z powodów materialnych.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 28 września do 7 października oraz w weekend  od 12 do 14 października 2018roku. Festiwal jest organizowany we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa, Teatrem Studio, Disney Polska oraz Bemowskim Centrum Kultury. „Razem z Tobą” jest patronem medialnym wydarzenia – niebawem na łamach miesięcznika i portalu internetowego oraz w mediach społecznościowych  będziemy informowali o programie wydarzenia.

  oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18384