Jeśli chcesz zostać asystentem osoby niepełnosprawnej, skorzystać z pomocy asystenta, albo po prostu zacząć wychodzić z domu

Ku samodzielności

W październiku ruszył projekt „Ku samodzielności” Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. Program skierowany jest do bezrobotnych osób z niepełnosprawnością w wieku od 18 do 65 roku życia, mieszkańców Elbląga. Jeżeli jesteś nieaktywną zawodowo osobą posiadającą aktualne orzeczenie o niepełnosprawności masz jeszcze możliwość zapisania się i wzięcia udziału w szkoleniach. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności natomiast mogą skorzystać z pomocy asystenta.

Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej od października 2008 prowadzi szkolenia, mające na celu pomoc w usamodzielnianiu się osób z niepełnosprawnością.  Projekt składa się z 3 programów: „Niepełnosprawni – Niepełnosprawnym”, „Asystent osoby niepełnosprawnej” oraz „Integracja, Świadomość, Samopomoc”, z których każdy przewiduje udział po 30 uczestników. Projekt, którego koordynatorem jest Bożena Harmaszuk,  trwać będzie do połowy grudnia. Przewidziana jest także jego kontynuacja w przyszłym roku.

Jeżeli jesteś osobą z lekkim stopniem niepełnosprawności i chcesz służyć pomocą innym niepełnosprawnym, możesz wziąć udział w szkoleniu na asystenta osoby niepełnosprawnej „Niepełnosprawny – Niepełnosprawnym”. Kurs trwa 3 miesiące i składa się z 200 godzin wykładów, ćwiczeń i praktycznej nauki zawodu w środowisku. Zajęcia odbywać się będą na terenie elbląskiej Szkoły Medycznej (Medyk) w miasteczku szkolnym przy ulicy Saperów 14 E. Kursanci nabędą umiejętności udzielania pierwszej pomocy przed medycznej, zdobędą wiadomości na temat rehabilitacji oraz aktywizacji społecznej i zawodowej. Uwieńczeniem szkolenia będzie wręczenie certyfikatu potwierdzającego ukończenie kursu.

W ramach programu „Asystent osoby niepełnosprawnej” pracownicy ERKON-u oraz MOPS-u przeprowadzają wywiad z osobami niepełnosprawnymi w stopniu znacznym, aby móc dowiedzieć się o ich potrzebach, problemach i trudnościach. Pracownicy socjalni dzięki takiej rozmowie mogą ocenić stopień samodzielności rozmówcy oraz zaproponować wzięcie udziału w programie, w ramach którego możliwe jest otrzymanie na okres 3 miesięcy bezpłatnego wsparcie asystenta. Niestety i tutaj obowiązuje limit wiekowy od 18 do 65 roku życia, więc nie skorzystają np. uczniowie i seniorzy w podeszłym wieku. Do tego programu wyznaczonych zostało 15 sprawnych asystentów będących uczniami elbląskiej Szkoły Medycznej. W przyszłym roku planuje się, że osoby, które ukończą szkolenie „Niepełnosprawny – Niepełnosprawnym” zostaną zatrudnione w charakterze asystenta osoby niepełnosprawnej.

Do wszystkich osób niepełnosprawnych, niezależnie od stopnia, skierowany jest program „Integracja, Świadomość, Samopomoc”, którego celem jest „wyciągnięcie” tej grupy ludzi ze środowiska domowego. W ramach tego wsparcia organizowane są wyjścia do kina, teatru, muzeów i na koncerty. Ważnym elementem programu są szkolenia z doradztwa zawodowego, spotkanie z dietetykiem oraz doradcą do spraw sprzętu rehabilitacyjnego.

Lista osób uczestniczących nie jest jeszcze zamknięta, można się jeszcze zapisać na kursy i szkolenia. Zgłoszenia osobiste przyjmowane są w siedzibie Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych przy ul. Zw. Jaszczurczego 15, telefoniczne pod nr telefonu 055 232- 69-35 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz pieniądze samorządowe za pośrednictwem MOPS w Elblągu.  Paula Witek Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3001

Print Friendly, PDF & Email