Hiszpania: Co czwarta osoba ma objawy depresji związane z epidemią koronawirusa

Hiszpania: Co czwarta osoba ma objawy depresji związane z epidemią koronawirusa
Fot. Pixabay

Co czwarty mieszkaniec Hiszpanii ma objawy depresji związane z epidemią koronawirusa – wynika ze studium przeprowadzonego przez Główną Radę Psychologii (COP) w Madrycie. Badanie sondażowe zostało zrealizowane na kilku tysiącach klientów hiszpańskich centrów handlowych.

Jak poinformowała w środę telewizja Telecinco, głównym powodem nagłego pogorszenia się zdrowia psychicznego obywateli Hiszpanii jest epidemia COVID-19 wraz z surowymi restrykcjami w poszczególnych regionach kraju.

Ze studium COP wynika, że najpowszechniejszymi objawami depresji wśród ankietowanych Hiszpanów podczas drugiej fali epidemii są głęboka apatia, poczucie przygnębienia oraz beznadziei. Co czwarty z ankietowanych ma te objawy uznawane przez psychologów za symptomy depresji.

– Jeden na trzech Hiszpanów ma też inne objawy, które wynikają z poczucia lęku. Warto tu wymienić takie symptomy jak stałe napięcie nerwowe, niepokój raz częste zamartwianie się – napisali autorzy ankiety w studium zatytułowanym „Złe samopoczucie psychologiczne w okresie COVID-19”.

Jedna z autorek badania dr Silvia Berdullas-Saunders stwierdziła, że choć problemy ze snem nie są objawem mogącym bezpośrednio wskazywać na depresję, to świadczą o pogarszaniu się zdrowia psychicznego mieszkańców Hiszpanii podczas epidemii.

– W okresie COVID-19, czyli od marca, ponad 41 proc. Hiszpanów śpi mniej niż we wcześniejszym okresie – odnotowała przedstawicielka COP, nazywając zjawisko niepokojącym.

Berdullas-Saunders wskazała, że złą przesłanką dla kondycji społeczeństwa hiszpańskiego w okresie epidemii jest również wyraźny w okresie COVID-19 spadek aktywności fizycznej obywateli. – Intensywność ta spadła w przypadku ponad 36 proc. osób – dodała przedstawicielka COP.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email