Hej kolęda, kolęda!

Hej kolęda, kolęda!
Fot. Adminstrator

9 kolęd, zarówno tych bardziej, jak i tych mniej znanych, z udziałem osób niepełnosprawnych z Elbląga, posłuchać będzie można na wydanej pod koniec tego roku płyty z kolędami, w ramach projektu „Twórcza terapia”, realizowanego w CSE „Światowid”.

– Projekt ten realizowany jest już przez nas od kilku lat. Co roku jednak staramy się wprowadzać do niego coś innowacyjnego. W ubiegłym roku był to spektakl „Przenikanie”, w którym dosyć mocno bawiliśmy się dźwiękami, z wykorzystaniem różnych rzeczy codziennego użytku. Okazało się, że to sprawiło ludziom ogromną radość, więc pomyśleliśmy czemu by nie pójść o krok dalej, czyli do dźwięku dołożyć głos. Zadanie to do najłatwiejszych nie należy. Materiał wokalny, którym dysponujemy, nie jest prosty w obróbce, gdyż nad wokalem osób niepełnosprawnych trzeba pracować znacznie dłużej. Głosy muszą się zgrać, dodatkowo trzeba zapamiętać tekst, więc uczestnicy sporo się uczą. Poza tym inaczej pracuje się, kiedy ma się uczestników codziennie, my ich mamy tylko raz w tygodniu, więc jest to dla nas spore wyzwanie. Podeszliśmy jednak do tematu profesjonalnie, zrobiliśmy przesłuchanie, nie było żadnych taryf ulgowych – wyjaśnia Teresa Miłoszewska, koordynator projektu.

Pomysł na płytę z kolędami, ma charakter integracyjny. Osoby niepełnosprawne to uczestnicy zajęć, które odbywają się co roku w ramach „Twórczej terapii”. W powstanie płyty poza osobami niepełnosprawnymi, zaangażowała się również Celina Ołdakowska, której śpiew podziwiać można było m .in. podczas tegorocznych, 8. Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych oraz sekcja wokalna, dziecięca – razem ponad 30 osób. Próby trwają już drugi miesiąc. Warstwą muzyczną oraz pieczą nad warsztatem wokalnym uczestników zajął się Maciej Skrzypczak, instruktor w CSE „Światowid” oraz Kapelmistrz Orkiestry Garnizonowej Wojsk Lądowych w Elblągu. Można więc śmiało powiedzieć, że od  strony muzycznej to górne C. Próby rozpoczynają od rozśpiewania się. Dopiero potem przychodzi czas na wokalne szlify kolęd.

– Pracujemy dość intensywnie, lecz systematycznie, więc liczę, że przygotujemy to solidnie – podkreśla Maciej Skrzypczak – Na płycie usłyszymy 9 kolęd, tych bardziej, oraz tych mniej znanych. Uważam, że repertuar powinien być zróżnicowany, miło jest zaśpiewać to, co znamy, ale też dobrze, jak poznajemy coś nowego. Starałem się wybierać kolędy pod kątem dostępności aranży, kierowałem się możliwościami tonacyjnymi oraz możliwościami wykonawczymi uczestników, tak aby całość miała ręce i nogi. Praca z osobami niepełnosprawnymi to dla mnie nowe, aczkolwiek miłe wyzwanie, a moi podopieczni to ludzie bardzo szczerzy, otwarci i zdyscyplinowani – podsumowuje Maciej Skrzypczak.

Płyta zostanie wydana do końca tego roku w nakładzie 500 sztuk i trafi do różnych elbląskich placówek oraz tych z terenu warmińsko–mazurskiego, a także do zaprzyjaźnionych instytucji z którymi współpracuje CSE „Światowid”. Podsumowaniem owych muzycznych zmagań, a zarazem próbą sił dla wykonawców, będzie styczniowy koncert noworoczny, podczas którego posłuchać będzie można na żywo wszystkich kolęd z płyty.

 

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 11919

Print Friendly, PDF & Email