Gdynia: Przysiadak pomoże seniorom i niepełnosprawnym

Gdynia: Przysiadak pomoże seniorom i niepełnosprawnym
Fot. Adminstrator

W okolicach stacji SKM Wzgórze Św. Maksymiliana w Gdyni stanął tzw. przysiadak. Służy on chwilowemu odpoczynkowi i jest szczególnie pomocny osobom starszym i niepełnosprawnym. Siedzisko zostało zrealizowane w ramach projektu Smart Cite Seat (SCS). Do 15 lutego mieszkańcy mogą wysyłać uwagi i sugestie dotyczące usprawnienia ławki.

– Seniorzy często skarżą się, że w mieście nie ma miejsc odpoczynku, że jest zbyt mało ławek, aby w czasie spaceru po mieście co jakiś czas odpocząć. – mówi Marek Wysocki, ekspert ds. dostępności w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni i współautor projektu SCS. – Według wprowadzonych w Gdyni Standardów Dostępności zaleca się, aby w Śródmieściu miejsca odpoczynku były maksymalnie co ok. 50 m, a na terenach rekreacyjnych dopuszczamy większe odległości do 200 m – dodaje.

Gdynia dostosowuje się do potrzeb seniorów już od dawna. Przyjęte w 2013 roku Standardy Dostępności dla miasta Gdyni określają, jak projektować i gospodarować przestrzenią publiczną, tak aby uczynić ją przyjaźniejszą dla użytkowników, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. W ubiegłym roku zainstalowano 24 przysiadaki.

– W Gdyni mamy już ponad dwa tysiące ławek i tylko 36 przysiadaków, z czego 24 ustawione są w Śródmieściu. Niestety wzory oferowane na rynku nie zawsze spełniają oczekiwania mieszkańców i pasują do współczesnej przestrzeni, dlatego miasto Gdynia poparło inicjatywę projektantów trójmiejskich uczelni, aby wspólnie wypracować rozwiązanie, które wypełni lukę na rynku. Tak powstał projekt Smart City Seat – mówi Wysocki.

Inteligentne ławki

Projekt Smart City Seat został opracowany przy współpracy Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki Gdańskiej. Stanowi on odpowiedź na szereg istotnych problemów społecznych. Oprócz wspomnianej już poprawy jakości życia osób w podeszłym wieku oraz niepełnosprawnych, siedziska wpłyną też na poprawę bezpieczeństwa.

– Przysiadaki oferowane będą w kilku wariantach i w trzech wersjach materiałowych: z żeliwa – ten typ poddajemy obecnie ocenie mieszkańców – zbrojonego betonu i polerowanego duraluminium – opowiada Marek Wysocki.

Dodatkowym atutem jest możliwość montażu wewnątrz ławki wyposażenia, takiego jak: autonomiczne oświetlenie LED, głośniki systemu komunikacji awaryjnej, czujniki (temperatury, hałasu, zanieczyszczeń), przyciski SOS (służące wzywaniu pomocy w nagłych wypadkach), czy gniazda USB umożliwiające ładowanie smartfonów. Usprawnienie te urzeczywistniają ideę smart city, w której chodzi przede wszystkim o ułatwienie życia mieszkańcom za pomocą nowych technologii. Przypomnijmy, że Gdyni jako pierwszemu miastu w Polsce został przyznany certyfikat ISO 37120, zarezerwowany dla miast inteligentnych.

– Testowanie prototypu już się rozpoczęło. Pierwsze opinie dotyczą potrzeby zamontowania haczyków na siatki zakupowe lub uchwytów do odstawienia kuli lub laski. Mamy nadzieję, że nowy wzór przypadnie do gustu mieszkańcom Gdyni, a nawet jeżeli nie, to chętnie poznamy konstruktywne opinie, aby wzór przysiadaka jeszcze bardziej udoskonalić – mówi Marek Wysocki.

Fot. gdynia.pl/ www.zbrojowniasztuki.pl

  Jan Ziarnicki, gdynia.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17333 

Print Friendly, PDF & Email