Elblążanie w Letnich Ogrodach Polityki

Tegoroczne IV Letnie Ogrody Polityki zorganizowane przez Bibliotekę Elbląską i Tygodnik “Polityka” w dniach 13-16 czerwca,  już za nami. Była to wyjątkowa okazja do wzięcia udziału w wielu interesujących spotkaniach i zorganizowanych w tym czasie koncertach. Na Podzamczu przy elbląskim Muzeum wystąpili m.in. Fisz i Emade, Armia, Kobranocka i Trebunie Tutki.

Festiwal Letnie Ogrody Polityki, jest czterodniowym wydarzeniem kulturalnym, podczas którego odbywają się koncerty muzyczne, pokazy filmów, wystawy, spotkania z pisarzami i plastykami. Podczas poprzednich edycji „Ogrodów” w Elblągu gościli wybitni pisarze, m.in.: Jerzy Pilch, Stefan Chwin, Wojciech Kuczok, Tomasz Piątek; na plenerowych koncertach wystąpili czołowi polscy muzycy: Myslovitz, Hey, Voo Voo, Anna Maria Jopek, Andrzej Smolik, Ryszard Tymon Tymański, Martyna Jakubowicz, Lech Janerka, T. Love i inni.

Mimo, iż w tym roku zabrakło zapowiadanych zespołów, takich jak “Muzykoterapia”, “Sidney Polak” czy “Pidżama Porno”, mieszkańcy naszego miasta każdego dnia tłumnie zbierali się na elbląskim Podzamczu, by wysłuchać koncertów różnorodnych wykonawców, a także aby uczestniczyć w ciekawych dyskusjach  panelowych. Świadczy o tym bardzo wysoka frekwencja, która przerosła oczekiwania organizatorów. Każdego dnia, na potrzeby panelów, dostawiano dodatkowe rzędy krzeseł, aby pomieścić wszystkich zainteresowanych.  

Pierwszego dnia Ogrodów elblążanie mogli wysłuchać dyskusji znamienitych panelistów – red. Mariusza Czubaja, prof. Wojciecha Burszty i Marka Krajewskiego, której tematyka dotyczyła powieści kryminalnych. Wieczór zakończył występ Fisza i Emade – laureatów Paszportów Polityki w 2006 r.

Drugiego dnia, Krystyna Jarosz, Jarosława Augustyniak i Mateusz Zmyślony opowiedzieli o “Sukcesie po elbląsku”. Tym razem na scenie pojawiły się bluesowe zespoły Terraplane i J.J Band.

Trzeci dzień rozpoczęła burzliwa dyskusja nt. mitu Jarocina i o tym, jak ten mit, stereotyp funkcjonuje dziś w umysłach młodszych i starszych. Uwieńczeniem tego wieczoru były koncerty w jarocińskich klimatach rocka i punk rocka. Przede elblążanami wystąpili: Armia i Kobranocka.

Ostatni dzień tegorocznych ogrodów rozpoczęto dyskusją red. Jacka Żakowskiego, wraz z Wojciechem Bonowiczem i Witoldem Beresiem pn. „Wspomnienie ks. Tischnera”, podczas której mieszkańcy naszego miasta usłyszeli wiele ciekawych historii z życia ks. Tischnera. Zaproszeni goście opowiedzieli także o jego twórczości i emocjach, jakie wzbudzał wśród otaczających go ludzi. (W tym samym czasie w Teatrze Dramatycznym odbywała się Gala z okazji zakończenia sezonu oraz nadania imienia elbląskiej scenie, więc elblążanie musieli wybrać bardziej interesujące ich wydarzenie.) Ostatnim punktem programu był koncert zespołu Trebunie Tutki Voo Voo Nootki – swoisty hołd złożony Józefowi Tischnerowi.

Tegoroczne Letnie Ogrody Polityki z pewnością należy zaliczyć do udanych. Miejmy nadzieję, że przyszłoroczna impreza również dostarczy naszym mieszkańcom wielu wrażeń i zadowolenia z kulturalnych atrakcji, jakie przygotują nam organizatorzy.  Tomasz Mendrek Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1734

Print Friendly, PDF & Email