Elbląska młodzież też ma swoją telewizję

Wczoraj w samo południe, w siedzibie Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych odbyło się uroczyste otwarcie studia młodzieżowej redakcji telewizyjnej. Telewizja, którą tworzyć będą wyłącznie ludzie młodzi, zajmować się będzie przygotowywaniem materiałów z zakresu szeroko rozumianej działalności młodzieży na rzecz miasta, zwłaszcza w kontekście promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego.

– Dobre inicjatywy obywatelskie, pomysły warte naśladowania oraz niebanalni ludzie i ich pasje – to wszystko można będzie zobaczyć w Telewizji Obywatelskiej – zapowiada Tomasz Franciuk, współkierujący pracami redakcji.

Telewizja Młodzieżowa zaczęła swoją działalność w naszym mieście we wrześniu, ale dopiero wczoraj odbyło się jej oficjalnie otwarcie. Na początku jej studio miało mieścić się w odrestaurowanej Bramie Targowej. Plany te jednak uległy zmianie i siedziba redakcji znajduje się w pomieszczeniach ESWIP przy ul. Związku Jaszczurczego 17.

Nabór do redakcji przeprowadzony został już na początku tego roku. W jej skład weszli odważni i aktywni młodzi ludzie: Tomasz Franciuk, Kuba Strumiński, Ewa Żukowska, Joanna Prokopowicz, Bartosz Rybaczewski, Natalia Siuda i Kamila Bubrowiecka. Tworzący redakcję, wyłonili jej nazwę i opracowali sposób działania – regulamin pracy i obowiązki. Wszyscy zostali także przeszkoleni z zakresu prawa prasowego, umiejętności dziennikarskich, operatorskich oraz montażu materiałów filmowych. „Nauczycielami” byli ich starsi koledzy z Telewizji Elbląskiej. Sprzęt potrzeby do pracy redakcji zakupiono ze środków unijnych, w ramach Programu Phare 2003 „Organizacje pozarządowe na rzecz zrównoważonego rozwoju”.

Jak mówią młodzi dziennikarze, główne zadanie jakie sobie stawiają to działać i tworzyć. – Uważam, że udało nam się zgromadzić genialny zespół ludzi, wręcz pasjonatów – cieszy się Kuba Strumiński.

– Chcemy dać młodzieży możliwość do wyrażania swoich poglądów oraz pokazania co potrafią – mówi Arkadiusz Jachimowicz prezes ESWIP. Ci, którzy zajmują się na przykład muzyką czy grafitti, będą mogli się u nas pokazać, zaprezentować.
– Chcemy tworzyć to, co będzie interesować ludzi młodych – dodaje Kuba Strumiński.

W dniu wczorajszym podpisane zostało też porozumienie między Fundacją Elbląg, Telewizją Elbląską i Elbląskim Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych dotyczące współpracy na rzecz młodzieżowej redakcji telewizyjnej. Telewizja Elbląska, a przede wszystkim jej redaktor naczelny Juliusz Marek, od samego początku wspierała projekt. To właśnie na jej łamach, zawsze w czwartki ukazywać się będą nagrywane przez młodzież materiały. Półgodzinny program składa się z dwóch 15-minutowych części: Telewizji Obywatelskiej i Eksperymentalnej Młodzieżowej Inicjatywy Telewizyjnej (EMIT). Być może już niedługo oglądać je będzie można w internecie.

Telewizyjna redakcja to jedno z działań w ramach dużego projektu pod nazwą „Średniowieczny wieżowiec – elbląska młodzież na rzecz rozwoju dziedzictwa kulturowego Elbląga”, który został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Fot. 1 Rafał Kadłubowski, 2-5 Mateusz Milanowski, 6-12 Tomasz Franciuk  Rafał Kadłubowski, Milan Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1320

Print Friendly, PDF & Email