Elbląg: Niepełnosprawni też kochają karty

Elbląg: Niepełnosprawni też kochają karty
Fot. Adminstrator

XX Żuławski Międzynarodowy Kongres Brydża Sportowego dobiegł końca. W hotelu Elbląg brydżyści z Polski i za granicy rywalizowali w grze która, jak sami twierdzą, pochłania ich do reszty. Jak się okazuje wśród graczy były także osoby niepełnosprawne, dla których brydż stanowi odskocznię od szarej rzeczywistości.

Tomasz Paluchowski, niepełnosprawny brydżysta w brydża sportowego gra już 33 lata. Jak sam przyznaje na koncie ma mniejsze i większe sukcesy jednak tak naprawdę najważniejszy jest fakt, że gra ta pozwala oderwać się od problemów dnia codziennego. Przygodę z brydżem rozpoczął już we wczesnych latach.

– Początki to były takie jak pewnie dla wszystkich czyli brydż w domu. Rodzice grali w brydża i ja się wtedy nauczyłem. Dla mnie to jest po prostu sposób na spędzanie życia poza pracą. Brydż jest czymś czemu można poświęcić wszystkie wakacje, bo właśnie wtedy z reguły odbywają się szlakiem kongresów, np. jest taki kongres rozgrywany w Sopocie na przełomie lipca i sierpnia. Turniej jak ten obecnie, odbywa się co roku. To jest kongres złożony z turniejów par i turniejów teamów. Najważniejszym turniejem był niedzielny turniej zaliczany do klasyfikacji Grand Prix Polska Par. To jest taki cykl, który jest rozgrywany w różnych miastach w Polsce przez cały rok. W turnieju zarówno zdobywa się nagrody za poszczególne turnieje jak i długofalową klasyfikację, wynikającą z punktacji wszystkich turniejów. Tu są uczestnicy z różnych krajów, najwięcej jest z Polski, sporo uczestników jest z Litwy  – dodaje brydżysta.

Pan Tomasz jak skromnie przyznaje ma także na koncie kilka spektakularnych sukcesów.
– Jakby tak zajrzeć w miejsca, gdzie w domu są puchary to ich jest bardzo dużo, ale do takich najbardziej spektakularnych można zaliczyć kilka turniejów kongresowych, np Warszawie wygrałem dwa turnieje. W różnych latach w trakcie swojej kariery zawodniczej grałem przez pewien czas w extraklasie w lidze, bo też takie rozgrywki ligowe w brydżu są organizowane. Wygrywałam także turnieje z cyklu Grand Prix Mazowsza– podsumowuje Tomasz Paluchowski.

  Aleksandra Kazuro Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15415 

Print Friendly, PDF & Email