Elbląg ma Filantropa Roku 2007

Elbląg ma Filantropa Roku 2007

73 nominowanych, tytuł Filantropa Roku 2006 i cztery wyróżnienia – to wyniki VII edycji konkursu organizowanego przez Fundację Elbląg.

Na uroczystej Gali w Teatrze Dramatycznym w Elblągu, 6 czerwca, ogłoszone zostały wyniki konkursu o tytuł Filantropa Roku 2006, organizowanego od 7 lat przez Fundację Elbląg.
Ten zaszczytny tytuł otrzymał pan Roman Badysiak – Kawiarnia ”U Aktorów”.
Kapituła Konkursu, pod przewodnictwem wiceprezydenta Elbląga Artura Zielińskiego przyznała także cztery wyróżnienia, którymi zostali uhonorowani:  

– Artur i Ryszard Zagalscy, Tartak – Jagodno
– Barbara i Edmund Szypulińscy, P.P.U.H. EDBA
– Paweł Olechnowicz, Grupa LOTOS S.A.
– Jakub Radulski, Alstom Power sp. z o.o.

Kapituła nie miała łatwego zadania – na konkurs napłynęło 187 wniosków. 73 osoby otrzymały nominacje do tytułu – jest to rekord w historii konkursu.

Galę prowadzili: pani Marta Masłowska – aktorka Teatru Dramatycznego oraz Mirosław Siedler – dyrektor Teatru. W uroczysty nastrój wprowadziły  piękne piosenki, zaśpiewane przez  Ewę Ostrowską przy akompaniamencie Marty Osowskiej (fortepian).

Kulminacyjna część uroczystości – prezentacja nominowanych i laureatów – zajęła sporo czasu, na scenie jednak nie było tłoczno, Spora część osób nominowanych nie przybyła na Galę, ale nieobecni również zostali uhonorowani brawami i fanfarami. Werdykt Kapituły odczytał jej przewodniczący – wiceprezydent Artur Zieliński. Filantrop Roku 2006, Roman Badysiak, przyjmując z rąk Przewodniczącego Kapituły statuetkę, powiedział z widocznym wzruszeniem: dziękuję Fundacji Elbląg za to wyróżnienie i statuetkę. Nie robiłem tego wszystkiego, żeby je dostać, jakoś samo to wyszło. Uśmiech i podziękowanie osób obdarowanych to dla mnie największa nagroda. Lista dobrych czynów pana Romana jest imponująco długa:  nieodpłatne świadczenie usług gastronomicznych, przygotowywanie produktów żywnościowych oraz sponsorowanie posiłków dla wolontariuszy wielu akcji odbywających się na terenie naszego miasta, systematyczne dożywianie dzieci z ubogich rodzin wiejskich, nieodpłatne użyczanie sali kawiarni na wszelkiego rodzaju spotkania, sponsorowanie pomocy dydaktycznych, materiałów biurowych i wiele, wiele innych.

Wiele emocji przyniosła licytacja Kryształowego Serca.. Serce to, zafundowane przez Jana Puchalskiego – dwukrotnego Filantropa Roku  i wykonane w jego pracowni , otrzymał Ryszard Rynkowski, za pomoc Fundacji. Rok temu postanowił, że Serce będzie pracować dla Fundacji, jako Serce Przechodnie, które będzie otrzymywać na rok osoba, która da za tę przyjemność najwyższą cenę. Sztafetę Sercową rozpoczęli w 2006 roku  Państwo Raszczyk, oferując kwotę 3600 zł. W 2007 roku licytacja, prowadzona przez Mirosława Siedlera przy pomocy Ryszarda Rynkowskiego   rozpoczęła się od 1000 zł. Serce powędrowało ostatecznie  do Leopolda Skowrońskiego, firma Pol-Plast, za 16 tys. zł!

Państwo Raszczyk otrzymali na pamiątkę miniaturkę Kryształowego Serca, z podpisem sławnego inicjatora. Takie miniaturki mają otrzymać wszyscy ich następcy.

Wieczór zakończył minirecital  Ryszarda Rynkowskiego – Dobroczyńcy Fundacji Elbląg i gościa specjalnego każdej Gali. ”Spróbuj trochę z siebie dać tym, co mają gorszy świat” – słowa znanej już bywalcom Gali piosenki pożegnały elbląskich filantropów oraz tych, co jeszcze nie zakosztowali przyjemności, jaką daje dobroczynność.   Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1685