Edyta Geppert i zespół Kroke podczas drugi drugiego dnia Nocy

Drugi dzień Elbląskich Nocy tj. 25 sierpnia będzie należał do Edyty Geppert i zespołu KROKE.

Ich wspólne występy wymykają się klasyfikacji w obrębie jednego gatunku muzycznego – są tam elementy popu, muzyki klezmerskiej, jazzu. Są utwory o melodiach bałkańskich, cygańskich, ale mające również korzenie w kulturze żydowskiej.

Edyta Geppert to niezwykła wokalistka, śpiewa nie tylko spokojne i nastrojowe piosenki, jest wszechstronna – mierzy się także z piosenką dramatyczną, refleksyjną, liryczną i kabaretową. Wykonywała także utwory z muzyką country, hardrockową i heavymetalową oraz rap.

Jej twórczość klasyfikowana jest najczęściej jako piosenka poetycka lub poezja śpiewana, choć artystka tych klasyfikacji nie lubi. Jej odpowiedzią na próby ”zaszufladkowania” jest to, że jest piosenkarką, która śpiewa piosenki. Piosenka dla Edyty Geppert ”to rodzaj wiersza krótkiego, do którego dodaje się muzykę, aby był śpiewany przy okazjach towarzyskich takich, jak: przy stole, z przyjaciółmi, z ukochaną, aby lżej znosić nudę, jeśli się jest bogatym oraz aby lżej znosić nędzę, jeśli się jest biedny.

Preferuje własny recital jako najlepszą formę kontaktu z publicznością. W swojej działalności artystycznej dała ok. 3 tys. recitali na żywo. Każdy recital, to misternie przygotowany spektakl. W ostatnich latach na recitale artystki składają się utwory pochodzące z wszystkich albumów, a także utwory nigdy niewydane, jak również największe, znane przeboje.

Z kolei zespół Kroke (w języku Jidysz oznacza Kraków) został utworzony w 1992 roku przez trójkę przyjaciół: Tomasza Kukurbę (altówka), Jerzego Bawoła (akordeon) i Tomasza Lato (kontrabas). Członkowie zespołu przeszli przez wszystkie etapy klasycznej edukacji muzycznej, mają także za sobą eksperymenty z jazzem oraz muzyką nowoczesną.

Początkowo zespół kojarzony był z muzyką klezmerską z silnymi wpływami bałkańskimi. Aktualnie w swej twórczości balansuje pomiędzy gatunkami, czerpiąc inspiracje z muzyki etnicznej całego świata, wzbogacając improwizacjami – tworzy swój własny, charakterystyczny styl. W swoim dorobku Kroke ma 8 autorskich płyt, oraz ”East Meets East” nagrane z Nigelem Kennedym i ”Śpiewam Życie” z Edytą Geppert.

Koncert Edyty Geppert z zespołem KROKE w sobotę, 25 sierpnia o godz. 20.00.

Cena biletów: od 30 zł do 70 zł.

Ceny biletów zależą od sektora. Rozmieszczenie sektorów można sprawdzić na stronie internetowej: http://www.swiatowid.elblag.pl/noce/index1.php?pid=33 (przy danym wydarzeniu) oraz w kasie CSE „Światowid”.

Szczegółowy program całej imprezy dostępny jest na: www.swiatowid.elblag.pl lub www.swiatowid.elblag.pl/noce  CSE Światowid Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8212