Edukacja: Magia terapeutycznej mocy książki

Edukacja: Magia terapeutycznej mocy książki
Fot. Adminstrator

Czerwiec to czas, w którym odbyły się dwa weekendowe warsztaty z biblioterapii dla 29 osób pracujących z osobami z niepełnosprawnością z terenu całej Polski. Przez sześć dni trwała wymiana doświadczeń i poznawanie terapeutycznej mocy książki pod okiem Katarzyny Nowackiej–Jakubowskiej ze Stowarzyszenia KLANZA. Na ten czas Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie stało się miejscem magicznym.

Warsztaty pokazały uczestniczkom jak atrakcyjnym narzędziem jest książka, której czytanie może służyć zarówno jako forma relaksu, zabawy czy terapii. Biblioterapia to nie tylko praca z książką, ale z tekstem jako takim, poprzez tworzenie opowieści metodą story telling z użyciem m.in. kart metaforycznych czy kostek story cubes.

Pokazane zostały przykłady książek uniwersalnych w tym dla dzieci, które można wykorzystać w pracy z osobą w każdym wieku. Czytanie tekstu czy obcowanie z książką może być również punktem wyjścia do zbudowania scenariusza całych zajęć opartych na różnych formach arteterapii. Wiedza przekazana została w dynamicznej formie ze świeżym spojrzeniem na książkę.

Przede wszystkim przekonałam się, że dobre książki dla dzieci mogą być uniwersalne i mają magiczną moc terapeutyczną dla osób w każdym wieku. Zobaczyłam, że czytanie nie musi być tylko formą relaksu, ale można czytać książkę w sposób dynamiczny i pobudzać do działania. Grupa uczestniczek była bardzo zaangażowana, co dzień odbywały się burze mózgów, dzięki czemu powstawały kreatywne pomysły, a aktywność grupy pobudzała do żywej dyskusji – komentuje Ewa Ziemer – uczestniczka warsztatów.

W projekcie ARTETERAPIA DROGĄ DO TWÓRCZEJ INTEGRACJI II w 2016 r. zostanie przeszkolonych 206 terapeutów, opiekunów i wolontariuszy, którzy pracują z osobami z niepełnosprawnością. Do tej pory odbyły się warsztaty z dramy stosowanej i biblioterapii. Następne miesiące upłyną pod znakiem choreoterapii, muzykoterapii i plastykoterapii.

Projekt współfinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych oraz 1% podatku, realizowany przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, która od kilkunastu lat działa na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnością. Więcej na: http://podajdalej.org.pl/

  Joanna Szymczak Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14121

Print Friendly, PDF & Email