Edukacja: Czy „Różnorodność jest szansą”?

Edukacja: Czy „Różnorodność jest szansą”?
Fot. Adminstrator

Różnorodność to temat przewodni polsko–niemieckiej konferencji „Różnorodność jest szansą”,  trwającej od środy, 11 kwietnia do piątku, 13 kwietnia w Gdańsku. Seminaria skierowane są do nauczycieli, pedagogów i pracowników instytucji kultury, a gospodarzem imprezy jest Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego (Al. Grunwaldzka 244, Gdańsk).

Intensywny program konferencji obejmuje trzy dni, pełne warsztatów, prelekcji, dyskusji i wymiany doświadczeń. Wspólna praca doświadczonych w pracy z młodzieżą uczestników umożliwi im poszerzanie wiedzy i rozwój umiejętności metodycznych, jako obecnych i przyszłych organizatorów polsko–niemieckich spotkań młodzieży w zakresie edukacji na rzecz różnorodności.

Ważnym celem spotkania, blisko 30 uczestników z Polski i Niemiec, jest także budowanie nowych i umacnianie istniejących sieci partnerstwa, pomiędzy szkołami i organizacjami, które działają na rzecz różnorodności w obu krajach. Tego typu warsztaty mają zachęcać do dialogu i wymiany doświadczeń oraz realizowania projektów partnerskich w ramach Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM).

Seminarium jest również szansą na ukazanie dobrych praktyk i projektów, które wspierają dialog, różnorodność i partycypację uczestników ze wszystkich środowisk.

Przed rozpoczęciem konferencji zapytano uczestników, czym jest dla nich różnorodność. Jeden z niemieckich gości podkreślił, że w Niemczech różnorodność jest zjawiskiem normalnym, które ubogaca i uwrażliwia, ale także niesie ze sobą wiele wyzwań. Największym z nich jest umiejętność wykorzystywania bogactwa różnorodności.

Dla niemieckich nauczycieli pracujących w szkołach, które integrują młodzież z niepełnosprawnościami, temat włączania – inkluzji jest wyjątkowo ważny, a pobyt w Gdańsku jest dla nich okazją do wymiany doświadczeń.

– Dla mnie różnorodność jest kopalnią wiedzy i doświadczeń. Receptą na życie w harmonii z otaczającym nas światem – mówi Marlena Zajdzińska – Pełka, dyrektor Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego, organizator seminarium. 

Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego sprzyja tworzeniu nowych inicjatyw i rozwijaniu dotychczasowych działań. Nasze obiekty rocznie odwiedza ok. 35 000 gości zarówno z kraju jak i zagranicy. Gdańsk jest bardzo chętnie odwiedzanym miastem, które z żalem się opuszcza, ale zawsze z radością wraca. Wiele osób przedstawia Gdańsk, jako wzór dla polskich działań w zakresie różnorodności.

– Gdańsk to miasto wolności i solidarności, otwarte na bogactwo różnorodności. Z dumą mogę powiedzieć, że jestem częścią tego miasta”– podkreśla jeden z nauczycieli z Gdańska, uczestniczący w seminarium.

Seminarium „Różnorodność jest szansą” zostało dofinansowane ze środków Polsk–Niemieckiej Współpracy Młodzieży”.

  Olimpia Schneider  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17943 

Print Friendly, PDF & Email