Dworczyk: Od poniedziałku konsultacje w sprawie programu szczepień

Dworczyk: Od poniedziałku konsultacje w sprawie programu szczepień
Fot. Adam Guz / KPRM

W poniedziałek rząd rozpocznie konsultacje w sprawie programu szczepień przeciw COVID-19 – zapowiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Mają one wskazać kryteria wyboru kolejnych grup poza wytypowanymi w pierwszej kolejności pracownikami służby zdrowia i seniorami.

– W poniedziałek przedstawimy do konsultacji strategię programu szczepień, w której będziemy dyskutować bardzo szeroko z różnymi instytucjami, ze środowiskami medycznymi – ale nie tylko – dalsze etapy szczepienia – powiedział Dworczyk w piątek.

Zastrzegł, że na razie przedwczesne byłoby informowanie, kto, w jakiej kolejności ma otrzymać szczepionki. Przypomniał, że zdaniem jednych ekspertów „powinno się iść kluczem grup zawodowych, inni uważają, że powinno się szczepić grupami wiekowymi”.

– Dzisiaj te decyzje są jeszcze przed konsultacjami. Pierwsze grupy mamy doprecyzowane, one na pewno nam te pierwsze tygodnie i miesiące szczepień wypełnią – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki, informując przed dwoma dniami o zamówieniu przez rząd 45 mln dawek szczepionki przeciw chorobie wywoływanej przez koronawirusa, jako pierwsze grupy wytypowane do szczepienia wymienił pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, żołnierzy i osoby starsze. (PAP)

Jakub Borowski
Print Friendly, PDF & Email