Dbają o nasze bezpieczeństwo podczas wypoczynku

Wakacje w pełni. Dzieci i młodzież spędzają je na koloniach oraz obozach, dorośli udają się na zasłużone urlopy. Wiele osób wybiera aktywny wypoczynek nad wodą i spędza wolny czas podróżując. Zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym, to najważniejsze zadanie Policji w trakcie wakacji. Policjanci szczególną uwagę będą zwracać m.in. na trzeźwość kierowców i stan techniczny pojazdów. Zwiększoną liczbę policyjnych patroli zauważymy na dworcach, akwenach, a także w najpopularniejszych miejscowościach wypoczynkowych.

Na drodze
W trakcie letnich miesięcy, a szczególnie w czasie zmiany turnusów, policjanci kontrolują autokary w miejscach wyjazdów. W sposób szczególny egzekwują przestrzeganie ograniczenia prędkości, a także zwracają uwagę na stosowanie pasów bezpieczeństwa. Warto wspomnieć tylko, że w pierwszej połowie lipca tego roku policjanci odnotowali 2.024 wypadki, w których zginęło 200 osób, a 2.759 zostało rannych. W ciągu pierwszych szesnastu dni wakacji zatrzymano 10.641 nietrzeźwych kierujących, o ponad 400 więcej niż w okresie 1-16 lipca 2005 r.

Policjanci dbają o bezpieczeństwo podróżujących publicznymi środkami transportu. Zapobiegają kradzieżom mienia, także kieszonkowym i przestępstwom rozbójniczym dokonywanym na szkodę podróżnych.

Helikopterem, konno lub rowerem
W najbardziej popularnych miejscowościach turystycznych zorganizowane są posterunki sezonowe. Do monitorowania miejsc wypoczynku, w tym m.in. akwenów (także ”dzikich” kąpielisk) oraz górskich i leśnych szlaków wykorzystywane są helikoptery Lotnictwa Policyjnego, a także patrole konne i rowerowe. Policjanci bezustannie kontrolują trzeźwość osób dbających o bezpieczeństwo wypoczywających zwłaszcza ratowników i wypożyczających sprzęt sportowo–rekreacyjny.  

Telefon bezpieczeństwa
W okresie wakacyjnym, od końca czerwca do końca września, Komenda Główna Policji wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną, uruchomiła specjalny numer “Telefonu Bezpieczeństwa”,  pod którym odwiedzający Polskę turyści mogą zgłaszać wszelkie problemy. Dzwoniąc pod bezpłatny nr 0 800 200 300 dla sieci stacjonarnych oraz 0 608 599 999 dla sieci komórkowych, turyści mogą zdobyć w każdym rejonie kraju niezbędne informacje i porady dotyczące bezpieczeństwa osobistego. Władający kilkoma językami obcymi dyspozytorzy, pełnią dyżury codziennie w godz. od 10 do 22.

„Płytka wyobraźnia, to kalectwo!”
Nasza redakcja co roku przyłącza się do akcji informacyjnej  „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, która przestrzega m.in. przed lekkomyślnymi skokami do wody, skutkującymi trwałym kalectwem. Dlatego, wypoczywając nad wodą, pamiętaj o kilku ważnych sprawach, które z pewnością wpłyną na bezpieczeństwo Twoje i innych:

• Nie skacz do płytkiej wody oraz o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem.
• Jeśli to możliwe, korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych.
• Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu.
• Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie – rób to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
• Jeżeli pod Twoją opieką znajduje się młodsze rodzeństwo, ani na chwilę nie spuszczaj go z oka – małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.
• Gdy idziesz do wody nie proś o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – taka sytuacja często kończy się ich utratą.

5 ofiar od początku roku
W tym roku statystyka utonięć w regionie elbląskim na szczęście nie jest aż tak zatrważająca, jak  innych częściach kraju. Od stycznia do połowy lipca br. w rejonie działania elbląskiej Komendy Miejskiej Policji utonęło 5 osób. W kwietniu wydarzyły się 3 wypadki śmiertelne, w czerwcu i lipcu – po jednym. Jak mówi Waldemar Czerski z zespołu prasowego KMP w Elblągu, głównymi przyczynami utonięć są: alkohol, kąpiele w miejscach niestrzeżonych oraz przecenianie swoich umiejętności pływackich.
Aby zminimalizować ryzyko utonięć policjanci oraz ratownicy WOPR prowadzą na motorówkach wspólne patrole na rzece Elbląg i Zalewie Wiślanym. Przypominamy, że za pływanie w miejscach zabronionych, np. w okolicach mostu kolejowego na rzece Elbląg, policja ma prawo ukarać 250 zł mandatem.    Rafał Kadubowski Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1135

Print Friendly, PDF & Email