Cieszyn: Szpital Śląski uruchomił kontenerową pracownię diagnostyki obrazowej

Cieszyn: Szpital Śląski uruchomił kontenerową pracownię diagnostyki obrazowej
Fot. Szpital Śląski w Cieszynie

Kontenerową pracownią diagnostyki obrazowej, wyposażoną w tomograf komputerowy i aparat RTG, uruchomił Szpital Śląski w Cieszynie. Placówka podała w piątek, że dzięki badaniom obrazowym już na wczesnym etapie można rozpoznać zakażenie koronawirusem.

Na oddziale obserwacyjno-zakaźnym szpitala w Cieszynie hospitalizowani są zakażeni wirusem SARS-Cov-2.

Nowa pracowania jest drugą w Szpitalu Śląskim. – Sprzęt zapewniający zaawansowaną diagnostykę obrazową będzie wykorzystywany do badań pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Jest to bardzo istotne narzędzie w walce z epidemią i stanowi wsparcie dla diagnostyki wykonywanej za pomocą testów genetycznych na obecność wirusa – podał szpital w komunikacie.

Jak wyjaśniono, wykonanie pogłębionej tomografii klatki piersiowej pokazuje charakterystyczne zmiany w płucach u pacjenta zakażonego SARS-CoV-2, zanim pojawią się wyraźne symptomy choroby. Tomografia komputerowa może być wykonana i oceniona przez specjalistę radiologa w 30 minut, co pozwala na szybką reakcję i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Czas oczekiwania na wynik testu genetycznego to ok. 40 godz.

– Zaawansowana i kompleksowa diagnostyka obrazowa pacjenta to najlepsze możliwe rozwiązanie na obecnym etapie walki z wirusem. Tomograf komputerowy jest kluczowym sprzętem w diagnozowaniu koronawirusa i chorób nim spowodowanych. Dobór sprzętu był konsultowany z lekarzami radiologami. Spośród otrzymanych ofert wyłoniliśmy najkorzystniejszą opcję zakupu kontenerowej pracowni. Dodatkowo otrzymaliśmy możliwość jej szybkiego uruchomienia. Udało się ją zamontować w 2 tygodnie – powiedział dyrektor szpitala Czesław Płygawako.

Szpital dotychczas dysponował blisko 20-letnim aparatem RTG oraz tomografem komputerowym z 2007 r. Sprzęt znajdował się w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej. Awarie tomografu w ostatnich latach pochłonęły ponad 300 tys. zł. Jednocześnie każdy przestój wymuszał transport pacjentów do szpitala w sąsiednim powiecie, co powodowało koszty. – Wobec tych trudności i w obliczu rozprzestrzeniającego się koronowirusa dyrekcja szpitala zdecydowała się na zakup nowego sprzętu – głosi komunikat.

Dzięki kontenerowej pracowni w cieszyńskiej placówce możliwe jest rozdzielenie pacjentów zakażonych i niezakażonych, a wymagających diagnostyki obrazowej. – Osoby niezakażone koronawirusem, u których z różnych przyczyn konieczna będzie tomografia lub RTG, będą korzystali ze stacjonarnej pracowni – wyjaśniono.

Koszt nowej pracowni to blisko 2,5 mln zł. Zakup wsparła 300 tys. zł Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej z Jastrzębia-Zdroju. Reszta to pieniądze przekazane przez śląski urząd marszałkowski z funduszy UE oraz datki indywidualnych darczyńców, którzy wspierali wpłatami walkę z koronawirusem.

Po zakończeniu epidemii nowe urządzenia zostaną przeniesione do Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Tym samym, szpital zyska zabezpieczenie na wypadek awarii TK. Możliwe będzie też zastąpienie aparatu RTG. Kontenery zostaną przeznaczone na potrzeby psychiatrii dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

Szpital Śląski poinformował zarazem, że został zaproszony do współpracy ze specjalistami z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którzy pracują nad stworzeniem narzędzia wspomagającego walkę z COVID-19 z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

– W obliczu rosnącej liczby pacjentów zakażonych koronawirusem stworzyliśmy system informatyczny oparty na algorytmach sztucznej inteligencji. Narzędzie to będzie wspierać lekarza, nie tylko specjalistę z zakresu radiologii, w szybkiej identyfikacji pacjentów z podejrzeniem zakażenia COVID-19. System jest w stanie zróżnicować obraz RTG lub TK płuc osoby chorej oraz osoby zdrowej i zasugerować pewne charakterystyczne elementy, ułatwiając lekarzowi podjęcie ostatecznej decyzji i znacznie skracając czas dokładnej analizy obrazu – wyjaśniła prof. Joanna Polańska z Politechniki Ślaskiej.

Marek Szafrański (PAP)
Fot. Szpital Śląski w Cieszynie
Print Friendly, PDF & Email