Szpital w Cieszynie uruchomił program rehabilitacji dla ozdrowieńców

Szpital w Cieszynie uruchomił program rehabilitacji dla ozdrowieńców
Fot. Pixabay

Program fizjoterapeutyczny dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, którzy przebyli zakażenie koronawirusem i borykają się z jego skutkami, uruchomił we wrześniu Szpital Śląski w Cieszynie – zakomunikowała w poniedziałek instytucja. Rehabilitacja jest bezpłatna.

– W wielu przypadkach infekcja pozostawia u ozdrowieńców uszczerbek zdrowotny, nie tylko w zakresie schorzeń fizycznych, ale także w sferze emocjonalnej – podała w komunikacie placówka wskazując, że bez względu na przebieg COVID-19, powrót do formy może sprawiać trudności. U ozdrowieńców może występować pogorszone samopoczucie, uczucie duszności, trudności ze skupieniem się, bóle w klatce piersiowej, czy ogólny spadek kondycji fizycznej.

Z programu fizjoterapeutycznego mogą skorzystać pacjenci ze Śląska Cieszyńskiego, którzy borykają się ze skutkami choroby.

– W Szpitalu Śląskim otaczamy pacjentów fachową i specjalistyczną opieką medyczną na wielu poziomach, dlatego uruchomienie rehabilitacji dla osób po COVID-19 było zadaniem niezbędnym. Zakażenie koronawirusem, nawet bezobjawowe, może powodować w późniejszym okresie zdrowotne powikłania różnej natury. Co więcej, może dochodzić także do nasilenia chorób, z którymi wcześniej zmagał się organizm. (…) Przygotowaliśmy program kompleksowej rehabilitacji, w którym pod okiem doświadczonej kadry medycznej szpitala, możliwe jest rozpoznanie powikłań, wdrożenie odpowiedniego leczenia i powrót do zdrowia – powiedział dyrektor szpitala Czesław Płygawko.

Jak dodał, placówka pozyskała fundusze od NFZ, dzięki czemu rehabilitacja ma zabezpieczone finansowanie i jest bezpłatna dla pacjentów.

Program rehabilitacyjny można zastosować w terminie do sześciu miesięcy od zakończenia leczenia. Aby zapisać się na rehabilitację konieczne jest skierowanie od lekarza, np. podstawowej opieki zdrowotnej. – Ważne jednak jest, aby na skierowaniu zawarta była data przebycia choroby – wskazał w komunikacie szpital.

Pacjenci diagnozowani są pod kątem powikłań pulmonologicznych, schorzeń dolnych dróg oddechowych czy naczyniowo-sercowych. Następnie wdrażana jest odpowiednia ścieżka fizjoterapeutyczna z indywidualnie dobieranymi zabiegami.

Zabiegi mają poprawić tolerancję wysiłku, złagodzić duszności oraz zredukować stres wynikający z długotrwałego procesu leczenia COVID-19. Rehabilitacja przyczynia się do poprawy kondycji psychicznej i emocjonalnej.

Szpital Śląski udziela informacji na temat programu pod numerem telefonu: (33) 854 92 00 wew. 620 lub 621.

Szpital Śląski w Cieszynie jest prowadzony przez starostwo. Ma 20 oddziałów, blok operacyjny i stację dializ. (PAP)

Marek Szafrański
Print Friendly, PDF & Email