Chorzy psychicznie potrzebują wsparcia zdrowych

Chorzy psychicznie potrzebują wsparcia zdrowych
Fot. Adminstrator

Symbolicznym przejściem przez drzwi zainaugurowano w minioną niedzielę (14 września 2008 r.) VII ogólnopolską akcję Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Tegoroczna kampania przebiega pod hasłem „Rodzina partnerem w leczeniu”.

Boimy się chorych psychicznie, czasami się z nich naśmiewamy. Tymczasem to, czy osoby chore będą mogły żyć normalnie w społeczeństwie, zależy przede wszystkim od naszej postawy.

Integracyjny festyn w ramach programu „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”, zorganizował Środowiskowy Dom Samopomocy filia nr 3 oraz Elbląskie Stowarzyszenie „Pro – Familia” .

– Żadna z osób dotknięta chorobą psychiczną nie chce być spychana na margines społeczeństwa – mówi Ludwika Załuska organizatorka i pomysłodawczyni akcji. Niestety wciąż tak się dzieje. W takim dniu chcemy pokazać, jak ważna jest tolerancja dla nich i pomoc ze strony najbliższych, czyli rodziny – dodaje. Poprzez tego typu akcje chcemy przeciwdziałać piętnowaniu osób chorych na schizofrenię i pokazać zdrowym członkom naszego lokalnego społeczeństwa, że osoba chora psychicznie, jak każdy inny człowiek ma swoje potrzeby i chce być tolerowana – podkreśla Ludwika Załuska.  Są to ludzie o ogromnej, często twórczej wrażliwości, którzy dzięki wsparciu mogą funkcjonować wśród nas. Musimy się jednak nauczyć patrzeć na nich nie jak na nieobliczalnych szaleńców – temu właśnie służy ta akcja – dodaje pomysłodawczyni.

W trakcie trwania festynu mieszkańcy mieli możliwość zapoznania się z placówkami niosącymi pomoc osobom chorym psychicznie, tj. SPSPZO Frombork, 110 Szpital Wojskowy w Elblągu, PZP, ŚDS, WTZ oraz inne organizacje.

Efekty prac uczestników warsztatów terapii zajęciowej były dostępne na otwartej wystawie na Placu Jagiellończyka przed Światowidem. Obrazy wykonane były różnymi, niejednokrotnie bardzo profesjonalnymi technikami. Oprócz stoisk z dorobkiem artystycznym uczestników warsztatów terapii zajęciowej osoby chętne miały możliwość skorzystania  z punku mierzenia ciśnienia oraz krótkiego kursu pierwszej pomocy. Muzyczny ton imprezie nadawały zespoły  TAUKERS i PROMYK.

Statystyki są niepokojące. Ponad 400 tys. osób w Polsce cierpi na schizofrenię, co oznacza, że zapada na nią średnio co setny Polak. Schizofrenia najczęściej atakuje wrażliwych ludzi przed trzydziestką i przez wiele lat (często do końca życia) w różnym stopniu utrudnia im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Aby choć trochę ułatwić im życie, wystarczy niewiele. Uśmiech, dobre słowo, mały gest może okazać się furtką wyjścia do normalności – do zdrowego społeczeństwa.

Konferencja dla rodzin i nie tylko

W drugim dniu obchodów w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej odbyła się konferencja, którą zainaugurował bardzo ciekawy i przystępny wykład dr n. med. Piotra Radziłłowicza z Akademii Medycznej w Gdańsku, na temat schizofrenii.

W dalszym ciągu konferencji o swojej działalności na rzecz osób chorych psychicznie i ich rodzin mówili przedstawiciele Elbląskiego Stowarzyszenia „PRO-FAMILIA” – pani Marta Zając i z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych – pani Kamila Klaman. Anna Zawisza z Wydziału Społecznego przedstawiła aktualną informację o dotacjach z PFRON dla osób niepełnosprawnych.

Była też obecna ekipa z Ośrodka dla osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Elblągu (znanym pod nazwą „Dom na Winnej”) a także ze szpitala we Fromborku.

Organizatorzy przygotowali to spotkanie z myślą przede wszystkim o rodzinach i opiekunach osób chorych psychicznie – niestety, tych przybyło niewiele, a szkoda.

Natomiast byli obecni przedstawiciele różnych instytucji i organizacji pracujących z osobami chorymi, co pozwoliło nawiązać bliższe kontakty. Daje to szansę na współpracę, co może przynieść w przyszłości znakomite efekty, łącząc rehabilitację medyczną ze społeczną.

Władze miejskie reprezentowała pani Barbara Dyrla – Naczelnik Wydziału Społecznego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

  Agnieszka Światkowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2761

Print Friendly, PDF & Email