Autobusy niskopodłogowe na Dębicę już jeżdżą

Pomogła interwencja naszego czytelnika w sprawie linii autobusowej nr 6! Jak się dowiedzieliśmy, autobusy niskopodłogowe – przyjazne dla osób niepełnosprawnych i starszych – już jeżdżą w kierunku cmentarza komunalnego na Dębicy, a więc jeszcze przed obiecanym terminem. Poniżej: list Czytelnika i odpowiedź ZKM.

Elbląg 29.06.2007r.

DYREKTOR
ZARZĄDU KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ
W ELBLĄGU
ul. Browarna

Szanowny Panie Dyrektorze

   Wydał Pan dyspozycję przewoźnikowi PKS, że na linii nr 6 nie muszą w okresie wakacji jeździć autobusy niskopodłogowe. Niestety, przewoźnik nie popisał się logicznym myśleniem. Od rozpoczęcia wakacji codziennie na trasie jeździ autobus o tak wysokich stopniach, że trzeba być alpinistą, żeby do niego wsiąść, jednak brak liny zwisającej uniemożliwia to.

   Przewoźnik nie pomyślał, że ta linia obsługuje cmentarze, na które jeźdżą przeważnie ludzie starzy o małej sprawności fizycznej, jak również inwalidzi. Jestem inwalidą I grupy na kończyny dolne, chodzę podpierając się dwoma kulami. Wsiadam i wysiadam na Rawskiej. Wejście do autobusu, to horror. Jeżeli nikt nie pomoże, to czas wejścia trwa ok. 2 minut. Ile to kosztuje bólu i męki, to tylko ja wiem. Taki sam problem mają ludzie starzy i inni inwalidzi. Bywa, że i sprawni mają problemy. Tyle tylko, że ja opóźniam autobus.

Ze względu na źle ułożony rozkład, autobus na Rawską przyjeżdża notorycznie opóźniony o 5, a nawet więcej minut. Następnie kierowcy jadą ostro ruszając i hamując, aby nadrobić czas, a pasażerami rzuca na wsystkie strony. W związku z powyższym proszę o zamianę autobusu na tej linii. Jednocześnie proszę o przeszkolenie kierowców, aby nie ruszali, zanim inwalida o dwóch kulach nie usiądzie, bo nie jest w stanie się utrzymać na nogach.

Z podziękowaniem
Eustachijusz Panyszak

Odpowiedź Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu

   Elbląg, dnia 16 lipca 2007 r.

Sz.P. Eustachijusz Panyszak

Zarząd Komunikacji Miejskiej W Elblągu Sp. z o.o., w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 29.06.2007 r. informuje, że od dnia 1 sierpnia 2007 r. zostaną wprowadzone autobusy niskopodłogowe na linii nr 6, aby ułatwić wsiadanie i wysiadanie osobom starszym i niepełnosprawnym.

Rozkłady, na których będą oznaczone kursy dla niepełnosprawnych zostaną rozwieszone na przystankach do dnia 31 lipca 2007 r.

Jednocześnie informujemy, że przewoźnik został zobowiązany do poinstruowania kierowców, aby zwracali większą uwagę na bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych.

Z poważaniem
Kierownik Działu Organizacji i Kontroli Przewozów
mgr inż. Bożena Giorewa

  ESzC Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1784