Spotkanie z Grzegorzem Gaudenem

Spotkanie z Grzegorzem Gaudenem

We wtorek, 8 października, o godz. 18:00 w sali kinowej Biblioteki Elbląskiej odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Gaudenem autorem książki „Lwów. Kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918” – opisującej wydarzenia przemilczane w podręcznikach polskiej historii i obalającej wiele narodowych mitów. Wstęp wolny.

Grzegorz Gauden – dziennikarz prasowy i radiowy, w latach 2004-2006 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, a latach 2008-2016 dyrektor Instytutu Książki. W 2019 opublikował książkę „Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918”.

Rozmowę poprowadzi Jacek Nowiński.

Z recenzji dr Agnieszki Biedrzyckiej umieszczonej na okładce książki:

Polski pogrom ludności żydowskiej we Lwowie miał miejsce 22 i 23 listopada 1918. „Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918” jest pierwszym obszernym studium poświęconym temu wydarzeniu, które w polskich opracowaniach historycznych jest albo całkowicie przemilczane, albo sprowadzane do fali rabunków dokonywanych głównie przez ukraińskich i żydowskich (!) bandytów oraz dezerterów z armii austriackiej w ogarniętym wojennym chaosem mieście.

Istnieje też inna polska wersja wydarzeń oskarżająca Żydów o zaatakowanie polskich żołnierzy, którzy musieli się bronić.

Rzetelne opisanie pogromu we Lwowie pokazuje, że to legendarni obrońcy Lwowa wraz z żołnierzami odsieczy, która przybyła z Krakowa i Przemyśla, stanowili podstawową grupę inicjatorów i sprawców pogromu. To oni rozpoczęli rabunki, gwałty i morderstwa w lwowskiej dzielnicy zamieszkałej przez ok. 70 000 Żydów we wczesnych godzinach porannych 22 listopada 1918 roku.

Do pogromu niemal natychmiast dołączyła polska ludność cywilna Lwowa, w tym także przedstawiciele jej najwyższych warstw społecznych.

Autor podjął się przedstawienia niezwykle ważnego wydarzenia (a właściwie serii wydarzeń) z historii Polski, celowo pomijanych i zakłamywanych (…). Wydaje się, że książka G. Gaudena może nie tylko pokazać te wydarzenia szerszemu gronu czytelników, ale również skłonić polskich historyków do podjęcia głębszych badań.