2013 – rokiem walki z nowotworami głowy i szyi


To jedno z głównych założeń ogłoszonego, z inicjatywy prof. Wojciecha Golusińskiego – Prezesa Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi we współpracy z prof. Henrykiem Skarżyńskim Konsultantem Krajowym w Dziedzinie Otorynolaryngologii, „I Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi”. 

Nowotwór głowy i szyi jest jednym z sześciu najczęściej występujących nowotworów złośliwych u Polaków. Dotyczy on nosa i zatok przynosowych, jamy ustnej, języka, podniebienia, wargi, gardła, krtani, gruczołów ślinowych, ucha i tarczycy.

Według prof. Henryka Skarżyńskiego – Nowotwory złośliwe głowy i szyi należą do grupy nowotworów, których diagnoza i leczenie są bardzo trudne. Tylko wczesne rozpoznanie i leczenie przez interdyscyplinarną grupę specjalistów reprezentujących różne dziedziny medycyny, takich jak: otolaryngolodzy, chirurdzy głowy i szyi, chirurdzy szczękowo-twarzowi, radioterapeuci, onkolodzy kliniczni, radiolodzy, patomorfolodzy oraz psycholodzy i fizjoterapeuci może zapewnić zwiększenie odsetka 5-letnich przeżyć.

Głównymi czynnikami etiologicznymi nowotworów głowy i szyi są kancerogeny zawarte w dymie tytoniowym oraz spożywanie wysokoprocentowego alkoholu. W powstawaniu niektórych raków rejonu głowy i szyi istotną rolę odgrywają również wirusy (Epstein-Barr oraz brodawczaka ludzkiego – HPV). Ponad 90% nowotworów głowy i szyi to nowotwory nabłonkowe. Są to nowotwory, które ze względu na swoje umiejscowienie zwykle rozwijają się skrycie i wywołują objawy niecharakterystyczne, mogące towarzyszyć również banalnym infekcjom górnych dróg oddechowych (bóle gardła, bóle podczas połykania, chrypka). 

W 2005 roku liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi w naszym kraju kształtowała się na poziomie 5 tysięcy, a w 2008 roku zachorowań było już około 10 tysięcy. Spośród wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe w 2010 roku, nowotwory złośliwe głowy i szyi stanowiły 9% zachorowań u mężczyzn i 5% u kobiet. Jak w przypadku większości nowotworów, ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi wzrasta u obu płci wraz z wiekiem do 64 roku życia włącznie. W populacji mężczyzn 63%, a w populacji kobiet 48% rozpoznanych nowotworów głowy i szyi występuje u osób w wieku 45–64 lat.

Według danych prezentowanych na międzynarodowych kongresach przez prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Golusińskiego – w ciągu najbliższych 20 lat częstotliwość zachorowań na nowotwory głowy i szyi oraz wątroby będzie znacząco wzrastać, przy malejącej tendencji występowania pozostałych chorób nowotworowych. Chcąc zmniejszyć odsetek chorych, a co za tym idzie obniżyć koszty leczenia, należy zatem położyć zdecydowanie większy nacisk na profilaktykęi badania przesiewowe. Wyniki leczenia chorych z nowotworami głowy i szyi w naszym kraju są bowiem wysoce niezadowalające. Związane jest to m.in. z tym, iż chorzy zbyt późno zgłaszają się do lekarza specjalisty – gdy choroba nowotworowa jest już w znacznym stadium zaawansowania.

  Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 9160

Print Friendly, PDF & Email