100-letnia łodzianka zaszczepiona przeciw COVID-19 w łódzkim Bionanoparku

100-letnia łodzianka zaszczepiona przeciw COVID-19 w łódzkim Bionanoparku
Fot. UMŁ

Pani Halina przed pandemią lubiła chodzić na długie spacery. Od marca prawie nie wychodzi z domu. Zakupy dostarcza jej opiekunka. W młodości pracowała na Uniwersytecie Łódzkim, w administracji Wydziału Nauczania. Zawsze lubiła czytać książki. Odkąd pogorszył się jej wzrok wolne chwile spędza w kuchni gotując zupy. Nie może się doczekać, gdy tydzień po drugiej dawce, wreszcie pójdzie na spacer.

– Teraz, jak było ciepło, to spędzałam czas na balkonie. Wiadomo, że to nie to samo. Wiosna idzie, z każdym dniem będzie coraz więcej słońca. Cieszę się, że mogłam się zaszczepić – mówi z uśmiechem Pani Halina.

Pierwsze szczepienia w Bionanoparku odbyły się 25 i 26 stycznia. Choć Bionanopark nie jest przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej, to władze Spółki podjęły decyzję o utworzeniu punktu szczepień.

– Bionanopark ma status podmiotu leczniczego, ponadto od wielu lat funkcjonuje tu Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych oraz Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej. W naszych laboratoriach znajdują się zamrażarki, niezbędne do właściwego przechowywania szczepionek. Skoro posiadamy zarówno sprzęt, kadrę, jak i doświadczenie, postanowiliśmy je wykorzystać, aby usprawnić proces szczepień mieszkańców Łodzi – tłumaczy Marek Cieślak, prezes Bionanoaprku.

Do dyspozycji pacjentów wydzielono dużą przestrzeń, która pozwoli uniknąć kolejek. Pomieszczenia, w których powstały gabinety lekarskie, zostały odpowiednio odseparowane od pozostałej strefy, użytkowanej przez Klientów i pracowników Spółki. Szczepienia są wykonywane w obecności lekarza i pielęgniarki zgodnie z zalecanymi procedurami.

– Seniorzy, których szczepimy, podkreślają, że nabycie odporności na wirusa, to dla nich szansa na powrót do normalnego życia. Wszyscy starali się ograniczać kontakty społeczne do minimum. Tęsknią za rodzinami i przyjaciółmi. Być może dlatego, tak chętnie się szczepią – mówi dr Bartosz Chudzik, lekarz odpowiedzialny za punkt szczepień w Bionanoparku.

Zgodnie z harmonogramem NFZ, do Puntu Szczepień przy Dubois obecnie, co tydzień dociera 30 dawek szczepionki przeciw COVID-19.

Jak dotrzeć na szczepienie?

Osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy, którzy mają problem z dotarciem na szczepienie mogą skorzystać z transportu, który zapewnia miasto.

Żeby umówić się na transport trzeba zadzwonić pod numer (42) 272 66 44.

Transport do punktu szczepień przeciwko covid przysługuje tym łodzianom, którzy należą do dwóch grup:

osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N (z tytułu narządu ruchu lub neurologiczne) lub I grupę inwalidzką z tymi schorzeniami;

osobom powyżej 70. roku życia, które mają niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień.

Transport realizowany jest dla mieszkańców Łodzi, na terenie miasta.

Natomiast osoby, które nie poruszają się samodzielnie, a ich wiek czy stan zdrowia nie pozwala na wyjście z domu i skorzystanie z punktu szczepień – powinni skorzystać z mobilnego, dojazdowego zespołu, który dojedzie do nich i zaszczepi w miejscu zamieszkania. Trzeba pamiętać, że swój mobilny, wyjazdowy zespół miał obowiązek utworzyć każdy punkt szczepień.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email