Zwrot kosztów przejazdu do placówki leczniczej

Zwrot kosztów przejazdu do placówki leczniczej
Fot. Adminstrator

Pytania Czytelników


Mój 16 letni syn otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny od grudnia 2006 r. Zasiłek otrzymał na samotropinową niedoczynność przysadki mózgowej. Syn ma podawany hormon wzrostu od dwóch i pół roku. Hormon podaję mu sama. Jeżdżę z synem do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie dwa, trzy razy do roku, koszt tych podróży jest dla mojej rodziny duży. Chciałabym dowiedzieć się czy mogę ubiegać się o zwrot kosztów podróży, jeśli tak, to gdzie?
( adres do wiadomości redakcji)

Odpowiada prawnik Małgorzata Adamek

Ulgi w PKS i PKP
Na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (tj. Dz. U. z 2002r. nr 175, poz. 1440 ze zm.), osobom niepełnosprawnym przysługują uprawnienia do ulgowych przejazdów kolejowych i autobusowych. Rodzaje ulg i ich wysokość są zróżnicowane, a ponadto prawo do nich musi być odpowiednio udokumentowane. Rodzaje dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego określa rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 25 października 2002 r. (Dz. U. nr 179, poz. 1495 ze zm.). Dokumenty te osoby uprawnione mają obowiązek okazywać wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem stwierdzającym ich tożsamość.

Uprawnieni do ulgi

Do ulgi 78 proc. przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych i pospiesznych oraz autobusowego, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione następujące osoby:
dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne oraz jedno z rodziców lub opiekun towarzyszący dzieciom i młodzieży dotkniętej inwalidztwem lub niepełnosprawnej.

Skąd i dokąd
Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, i z powrotem.

Dokumenty poświadczające uprawnienie

Dokumentami poświadczającymi uprawnienia jednego z rodziców lub opiekuna dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do korzystania z ulgi 78% są:
 dokumenty potwierdzające niepełnosprawność dziecka – jeśli przejazd jest odbywany z dzieckiem
 zaświadczenie wydane przez placówkę zdrowotną – jeśli przejazd jest odbywany po dziecko lub po jego odwiedzeniu.

Wraz z dokumentami poświadczającymi niepełnosprawność wymagane jest zaświadczenie określające:
 termin i miejsce badania, leczenia, konsultacji, zajęć rehabilitacyjnych, zajęć terapeutycznych
 potwierdzenie stawienia się na badanie, konsultacje, zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia terapeutyczne.

Nie na wszystkie pociągi

Wszystkie ulgi obowiązują tylko w 2 klasie pociągów. Ulgi nie dotyczą przejazdów pociągami EuroCity i InterCity w komunikacji międzynarodowej oraz przejazdów w komunikacji autobusowej ekspresowej. Osoby uprawnione do ulgowych przejazdów w klasie 2 – na podstawie biletów jednorazowych – korzystające z przejazdu w klasie 1 zobowiązane są uiścić dopłatę w wysokości różnicy między cena biletu w klasie 1, a ceną biletu w klasie 2 (chodzi o ceny biletów bez ulg).

Ulgi podatkowe

Poza tym może Pani skorzystać także z odliczeń podatkowych, opisanych w art. 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.):

1/ odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
– osoby niepełnosprawnej – karetką transportu sanitarnego,
– osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 – również innymi środkami transportu.

2/ używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne do lat 16, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, w kwocie nie przekraczającej 2280 zł.

3/ odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem na:
a) turnusie rehabilitacyjno-usprawniającym,
b) leczeniu sanatoryjnym w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych oraz szkolno-wychowawczych,
c) koloniach i obozach dla dzieci oraz młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych. W przypadku odpłatnych przejazdów transportem publicznym należy zachować bilety!

Wymagane dokumenty:
Aby odliczyć wymienione wyżej wydatki musimy posiadać rachunki (nie dotyczy to wydatków związanych z używaniem samochodu). Rachunki muszą być wystawione na osobę, która będzie odliczała ten wydatek.

Uwaga:
Wydatki na cele rehabilitacyjne można odliczyć, jeżeli nie były finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), zakładowego funduszu rehabilitacji, kas chorych albo nie zwrócono ich podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo finansowane z tych źródeł, odlicza się różnicę pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą dofinansowania. Odliczamy, więc tylko te wydatki, które sami pokryliśmy.

Wydatki na cele rehabilitacyjne odliczamy od dochodu przed opodatkowaniem, a nie od kwoty podatku.

  MA  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1778

Print Friendly, PDF & Email