Złap oddech w Warszawie

Złap oddech w Warszawie
Fot. UM Warszawa

Jak w mieście zadbać o drogi oddechowe? Czy są sposoby, żeby uniknąć przeziębień w sezonie zimowym? Pomogą w tym projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego – bezpłatnie będzie można korzystać z saun nad Wisłą oraz groty solnej z tężnią solankową na Bemowie.

Na Pływalni „Pingwin”, przy ulicy Oławskiej 3A, pojawiła się przestrzeń z wyjątkowym mikroklimatem. Mieszkańcy mogą skorzystać z groty solnej, która powstała w ramach budżetu obywatelskiego. Informacje o zapisach mieszkańcy mogą uzyskać pod numerem tel. 22 861 56 90 lub mailowo: sekretariat@osirbemowo.pl.

Przepis na zdrowie

Pobyt w grocie solnej korzystnie wpływa przede wszystkim na drogi oddechowe. Groty zaczęły powstawać na początku XX wieku. Polski lekarz Feliks Boczkowski badając górników pracujących w Wieliczce odkrył, że ich drogi oddechowe są w niemal idealnym stanie. Sól ze ścian kopalni, w połączeniu z wilgotnym powietrzem uwalnia wiele minerałów m.in. jod, miedź, brom, magnez, wapń, potas, sód oraz selen i żelazo. Dzięki temu groty solne korzystnie oddziałują nie tylko na układ oddechowy, ale również pokarmowy, nerwowy, immunologiczny i skórę.

Zahartuj nie tylko ducha

Sauny znane są od niepamiętnych czasów. Budowane były przez ludy ugrofińskie i słowiańskie. Pełniły funkcję społeczną, ale też leczniczą. Dzisiaj korzystanie z saun zaleca się m.in. przy zapaleniu oskrzeli, astmie, ale też w leczeniu nadciśnienia.

W porcie Czerniakowskim, a także przy Plaży Saska i Plaży Rusałka odbywają się bezpłatne, półtoragodzinne sesje.

Rezerwacji indywidulanych można dokonywać przez strony: saunawisla.pl/sauna-wisla/ – dla sauny w Porcie Czerniakowskim, saunanadwisla.bookero.pl/ – dla mobilnej sauny przy Plaży Saska i Rusałka.

Oba miejsca to efekt realizacji pomysłów z budżetu obywatelskiego z 2020 i 2023 roku.

Realizuj swoje pomysły

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. Warszawianki i Warszawiacy, co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane. W ten sposób wspólnie decydują o tym, co powstanie w najbliższej okolicy, w kilku dzielnicach lub w całej stolicy.

Do tej pory Warszawa zrealizowała blisko 4500 pomysłów mieszkańców.

Więcej informacji o budżecie i projektach na stronie budżetu obywatelskiego Warszawy.

UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email