Zdrowie: Nowe darmowe leki dla seniorów

Zdrowie: Nowe darmowe leki dla seniorów
Fot. Adminstrator

Ministerstwo Zdrowa zadba o serca seniorów. Od 1 maja w wykazie darmowych leków dla osób 75+ znajdą się grupy lekarstw stosowanych w nadciśnieniu tętniczym i chorobie niedokrwiennej serca.

Wykaz leków dostępnych bezpłatnie jest aktualizowany co dwa miesiące (można go znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia). Obecnie zawiera 1333 pozycje. Wśród nich znajdują się lekarstwa na dolegliwości charakterystyczne dla wieku starczego: osteoporozę, chorobę Parkinsona, jaskrę, przewlekłe choroby układu krążenia. Od maja na liście pojawią się leki zmniejszające nadciśnienie tętnicze i zwalczające chorobę niedokrwienną serca.

Z programu mogą skorzystać seniorzy, którzy w momencie wypisywania recepty mają ukończone 75 lat. Żeby otrzymać darmowe lekarstwa, muszą udać się do lekarza rodzinnego. Receptę może wypisać tylko lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), aktualnie nie może zrobić tego specjalista.

W ten sposób chcemy ograniczyć ryzyko polipragmazji, czyli przyjmowania leków w niewłaściwym połączeniu, dawce czy większej ilości niż jest to wskazane. Przyjmowanie kilku leków jednocześnie może wywołać działania niepożądane, często groźne dla zdrowia lub nawet życia. Ryzyko pojawienia się skutków ubocznych zwiększa się wraz z liczbą przyjmowanych leków. Polipragmazja jest niebezpieczna dla każdego, jednak szczególnie dla osób w starszym wieku, ponieważ to właśnie seniorzy są głównymi konsumentami leków – czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Trwają prace nad stworzeniem systemu informatycznego, który zgromadzi wszelkie dane na temat leczenia pacjenta. Lekarze specjaliści będą mieli wgląd do informacji i – być może – pozwoli im to na wypisywanie recept na darmowe leki dla seniorów.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia do tej pory z programu skorzystało 1,85 miliona seniorów, realizując ponad 7 milionów recept. Do osób starszych (uprawnionych z racji wieku do otrzymania bezpłatnych lekarstw) trafiło prawie 17 milionów opakowań leków. Środki na finansowanie projektu pochodzą z budżetu państwa.

  MSz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15742 

Print Friendly, PDF & Email