Zdrowie: Kalkulator ryzyka złamań pomoże przy osteoporozie

Zdrowie: Kalkulator ryzyka złamań pomoże przy osteoporozie
Fot. Adminstrator

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Politechniki Śląskiej w Gliwicach opracowali algorytm, który pozwoli ocenić ryzyko złamań związane z rozwojem „cichego złodzieja kości” – osteoporozy. Narzędzie będzie służyło zarówno lekarzom, jak i zainteresowanym swoim zdrowiem kobietom.

– Obecnie wiemy, jak w miarę skutecznie leczyć rozwiniętą osteoporozę. Przełomem byłoby jednak znalezienie sposobu na wczesne wykrycie procesu chorobowego, które pozwoliłoby ustrzec pacjentów przed skutkami tej choroby, czyli złamaniami. To jest cel naszego badania – powiedział prof. Wojciech Pluskiewicz, pomysłodawca algorytmu, kierownik Zakładu Chorób Metabolicznych Kości w Klinice Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Pluskiewicz zaznaczył, że osteoporoza staje się chorobą cywilizacyjną. Szczególnie powinny uważać na siebie kobiety po menopauzie – w ich przypadku wskazane jest regularne wykonywanie badania gęstości kości.

– Według naszych badań cierpi na nią [osteoporozę – red.] co dziesiąta Polka po 55 roku życia. Zwykle przebiega bezobjawowo, stąd określenie cichy złodziej kości – dodał. – Teraz, dzięki opracowanemu przez nas kalkulatorowi, dysponując wynikiem takiego badania każda kobieta będzie mogła samodzielnie sprawdzić procentowe ryzyko wystąpienia złamań i w razie potrzeby udać się do specjalisty – zaznaczył prof. Pluskiewicz.

Algorytm jest efektem kilkuletnich badań prowadzonych na grupie blisko tysiąca kobiet po 55. roku życia z powiatu raciborskiego. Obserwacja pacjentek rozpoczęła się w 2010 roku. Zgromadzone przez lata dane na temat klinicznych czynników ryzyka osteoporozy i coroczne ankiety telefoniczne pozwoliły stworzyć kalkulator ryzyka złamań. Algorytm opracowały dr inż. Aleksandra Werner i dr inż. Małgorzata Bach z Politechniki Śląskiej.

– Wykorzystałyśmy zaawansowane metody selekcji cech, by ostatecznie z ponad 200 parametrów wybrać pięć najistotniejszych. Badania wskazywały, że ryzyko wystąpienia złamania zwiększały wcześniejsze upadki i złamania, stosowane glikokortykosteroidy oraz niska gęstość mineralna kości w obrębie szyjki kości udowej. Ważną informacją był też wzrost pacjenta. Na tej podstawie stworzyłyśmy matematyczny model, który ułatwia prognozowanie ryzyka wystąpienia złamania w perspektywie 5 lat – wyjaśniła dr inż. Aleksandra Werner.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Anna Gumułka

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17678 

Print Friendly, PDF & Email