Zakończyły się Warmińsko–Mazurskie Dni z Ekonomią Społeczną

Zakończyły się Warmińsko–Mazurskie Dni z Ekonomią Społeczną
Fot. Adminstrator

Dzięki współpracy z Ośrodkami Wsparcia Ekonomii Społecznej w Olsztynie, Elblągu, Nidzicy, Ełku oraz Warmińsko–Mazurskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych udało się włączyć w organizację Dni z Ekonomią Społeczną większość miast województwa. Druga edycja Dni trwała od 9 do 17 maja.

Najdłużej, bo aż 8 dni, trwały „Dni otwarte pomiotów ekonomii społecznej”, które umożliwiły wszystkim chętnym zapoznanie się z podmiotami ekonomii społecznej i ich ofertą. Wydarzeniem inaugurującym Dni Otwarte Podmiotów Ekonomii Społecznej były Dni Spółdzielczości i Ekonomii Społecznej Ziemi Kętrzyńskiej, zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA–COOP, prowadzące Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Olsztynie oraz Zespół ds. Ekonomii Społecznej w powiecie kętrzyńskim. Łącznie podczas całego wydarzenia swoje podwoje otworzyło ok. 50 instytucji w województwie.
 
Kolejnym z elementów kampanii było zorganizowanie konferencji „Ekonomia społeczna w rozwoju lokalnym – doświadczenia krajowe i europejskie” (16 maja). Za najważniejszy jej punkt należy uznać przekazanie przez dr. hab. prof. UAM Tomasza Mikę, reprezentującego Fundację im. Królowej Polski św. Jadwigi, na ręce wicemarszałka Gustawa Marka Brzezina oraz Wiesławy Przybysz – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, certyfikatu potwierdzającego przekazanie prawa do nadawania Znaku promocyjnego „Zakup prospołeczny” naszemu województwu.

Podczas spotkania Anna Bugalska z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przekazała główne założenia Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014 – 2020 i powiedziała, w jakim kierunku planuje się rozwój ekonomii społecznej w Polsce. Natomiast o stanie i rozwoju ekonomii społecznej w województwie warmińsko–mazurskim mówiła Wiesława Przybysz.
 
W konferencji wzięły również udział delegacje z Włoch i Belgii, które przedstawiały własne dokonania w ramach przedsiębiorczości społecznej.
 
Podczas konferencji poruszono również problem znalezienia pracy przez osoby niepełnosprawne, którego rozwiązanie Królewski Narodowy Instytut Niewidomych (Szkocja), Warmińsko–Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych oraz Polski Związek Niewidomych upatrują w projekcie partnerskim zatrudnienie wspomagane i w mechanizmach towarzyszących temu projektowi.
 
W ramach spotkania odbyły się również trzy panele dyskusyjne. Pierwszy to „Zespoły ds. ekonomii społecznej w powiatach – partnerstwa”, drugi „Marketing w ekonomii społecznej” i „Działalność gospodarcza NGO – bariery i perspektywy rozwoju”. Seminaria były bogate o wymianę doświadczeń i opinii nt. rozwoju ekonomii społecznej w różnych częściach województwa.
 
Ostatnim elementem Warmińsko–Mazurskich Dni z Ekonomią Społeczną były targi (17 maja na Starym Mieście w Olsztynie), podczas których instytucje na specjalnie przygotowanych stoiskach wystawiły swoje produkty.
 
Organizator Dni: samorząd województwa warmińsko–mazurskiego, w ramach Projektu systemowego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej pt. „Efektywnie, Fachowo, Skutecznie na Warmii i Mazurach”.

 

  www.warmia.mazury.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 11012

Print Friendly, PDF & Email