Wystawy dostępne w Muzeum Narodowym

Wystawy dostępne w Muzeum Narodowym
Fot. pixabay.com

W związku z nadchodzącymi wystawami w Muzeum Narodowym w Warszawie („Stan rzeczy”, „Chagall” i „Cyrk”) placówka przygotowała ofertę wydarzeń skierowanych do osób z niepełnosprawnościami.

Wydarzenia dla osób z niepełnosprawnością wzroku

20 maja / piątek / 18.00
Rzeczy. Towarzysze codzienności

zbiórka w Holu Głównym / wstęp bezpłatny / zapisy od 19 kwietnia (edukacja@mnw.art.pl lub telefonicznie + 48 22 629 50 60) / ok. 75 min. / liczba miejsc ograniczona.

Zwiedzając wystawę „Stan rzeczy”, uważnie przyjrzymy się używanym przez nas przedmiotom oraz tym, które odeszły w zapomnienie. Do czego służyły szkandela, parura i egreta? Porozmawiamy o tym, jakie rzeczy towarzyszą nam na różnych etapach życia i w kolejnych porach dnia. Czy są wśród nich takie, których używamy niezależnie od epoki i szerokości geograficznej?

24 czerwca / piątek / 18.00
Świat wyobraźni Marca Chagalla

zbiórka w Holu Głównym / wstęp bezpłatny / zapisy od 19 kwietnia (edukacja@mnw.art.pl lub telefonicznie + 48 22 629 50 60) / ok. 75 min. / liczba miejsc ograniczona

Szybujące po niebie postaci, lekko rozmyte, zniekształcone sylwetki i przedmioty oraz żywe kolory – to cechy charakterystyczne twórczości Marca Chagalla. Był on jednym z najwybitniejszych malarzy i grafików XX wieku. Pod koniec 2021 roku Muzeum Narodowe w Warszawie zakupiło 14 prac artysty. Dzieła przedstawiają sceny ze Starego Testamentu, pary zakochanych, rośliny i zwierzęta. Podczas spotkania porozmawiamy o niepowtarzalnym stylu Chagalla i poszukamy jego źródeł w biografii artysty.

14 lipca / czwartek / 18.00
Pod kopułą namiotu

zbiórka w Holu Głównym / wstęp bezpłatny / zapisy od 19 kwietnia (edukacja@mnw.art.pl lub telefonicznie + 48 22 629 50 60) / ok. 75 min. / liczba miejsc ograniczona.

Pod kopułą cyrkowego namiotu dzieją się sceny zaskakujące i zapierające dech w piersiach. Cyrkowcy jawią się nam jako wolni, niepodlegający żadnym normom i obyczajom, a swoimi talentami budzą podziw zgromadzonej publiczności. Cyrk to także mikrokosmos, zamknięty świat starannie wyreżyserowanych pozorów. To także źródło inspiracji dla artystów różnych epok. Co pod warstwą makijażu i w cieniu cyrkowych reflektorów dostrzegali malarze, rzeźbiarze i plakaciści?

Oprowadzania w Polskim Języku Migowym

28 maja / sobota / 16.00
„Stan rzeczy”

zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / wejściówki do pobrania w kasie i on-line od 21 czerwca / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min.

Przedmioty codziennego użytku – co kryje się pod tym sformułowaniem? Zapraszamy na oprowadzanie, podczas którego opowiemy o tym, jak wraz z upływem czasu zmieniały się używane przez nas rzeczy. Nikt z nas już nie wie, do czego służyły tużurek, szkandela czy szatlenka. Ale niektóre przedmioty są z nami od tysięcy lat, obecne w każdym pokoleniu. Czy się zmieniły? Ich również poszukamy na wystawie.

11 czerwca /sobota / 16.00
Marc Chagall – artysta wyobraźni

zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / wejściówki do pobrania w kasie i on-line od 21 czerwca / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min.

Zapraszamy na oprowadzanie po wyjątkowej wystawie. Można na niej obejrzeć jeden z najnowszych nabytków w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie – 14 prac autorstwa Marca Chagalla. Powstały w latach 60. i 70. XX wieku, artysta połączył w  nich różne techniki artystyczne: gwasz i temperę, kredkę i ołówek, kolorowy tusz i pastel. Są to sceny ze Starego Testamentu, pary zakochanych, przyroda, a wszystko to ukazane jest w charakterystycznym dla artysty stylu – rozmyte, lekko zniekształcone, w niezwykle żywych barwach. Dzieła zostały zakupione do naszych zbiorów w 2021 roku.

Muzeum zastrzega sobie prawo do zmian w harmonogramie i tematyce spotkań. O zmianach informujemy na bieżąco na naszej stronie internetowej. Istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów dla grup zorganizowanych w innym uzgodnionym terminie. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Anią Knapek: aknapek@mnw.art.pl

Więcej informacji dla osób z niepełnosprawnościami w tym te dotyczące dojazdu do Muzeum znaleźć można TUTAJ

Print Friendly, PDF & Email