Wrocław: Sobota z robotami

Wrocław: Sobota z robotami
Fot. Pixabay

Będą się ścigać, walczyć i latać. Prawie 200 robotów pojawi się w najbliższą sobotę (22 kwietnia), na Politechnice Wrocławskiej. Punktualnie o godz. 10:00 w budynku C-13 (Wyb. Wyspiańskiego 23-25) wystartuje Robotic Arena 2023 – jedna z największych w Polsce imprez robotycznych. Wstęp wolny.

To już XIV edycja zawodów cieszących się ogromnym zainteresowaniem zarówno zawodników, jak i kibiców. Rok temu w piętnastu konkurencjach rywalizowało kilkaset robotów, a imprezę odwiedziły tysiące kibiców.

W najbliższą sobotę swoje konstrukcje zaprezentuje ponad 250 zawodników z siedmiu państw, m.in. z Turcji, Azerbejdżanu i Kazachstanu.

– W tym roku dzięki lepszemu rozplanowaniu aren do programu zawodów udało nam się włączyć także drony. W holu „Serowca” stanie duża klatka, w której rozegrane zostaną trzy konkurencje: Dron Stunt, Dron Infinity i Dron Sandbox – mówi Wojciech Bohdan, koordynator zawodów z Koła Naukowego Robotyków „KoNaR”.

Nie zabraknie wyścigów i zmagań nawiązujących do japońskich zapasów. Podczas NanoSumo, MicroSumo Enhanced, MiniSumo Enhanced, Sumo i MegaSumo zobaczymy walki robotów różniących się wielkością. Zmierzą się ze sobą zarówno mikroskopijne konstrukcje, jak i kilkukilogramowe kolosy.

Widowiskowo zapowiada się również rywalizacja w konkurencji Combat Raptor, która wzbudziła ogromne zainteresowanie kibiców podczas ostatniej edycji zawodów. Walka robotów na piły, noże, młoty i kilofy, a wszystko w zamkniętej – dla bezpieczeństwa widzów – klatce to nie lada gratka dla wszystkich miłośników destrukcji.

W trakcie zawodów będzie można także zobaczyć, nad czym aktualnie pracują studenci z Koła Naukowego Robotyków „KoNaR”. Na swoim stoisku zaprezentują m.in. robota pirotechnicznego „Ariadna” oraz system hydroponiczny „Luna”.

Michał Ciepielski / Politechnika Wrocławska
Print Friendly, PDF & Email