Wojewoda lubelski: Od sylwestra mamy tendencję wzrostową zachorowań na COVID-19

Wojewoda lubelski: Od sylwestra mamy tendencję wzrostową zachorowań na COVID-19
Fot. Pixabay

Od sylwestra mamy tendencję wzrostową zachorowań na COVID-19, licząc tydzień do tygodnia – poinformował w poniedziałek wojewoda lubelski Lech Sprawka. Przekazał, że do tej pory w regionie stwierdzono pięć przypadków wariantu omikron.

– Sytuacja epidemiczna od sylwestra tak naprawdę się nie zmienia. Codziennie mamy tendencję wzrostową zachorowań na COVID-19, licząc tydzień do tygodnia. Wczoraj to było np. 5 proc., ale dzisiaj już blisko 50 proc. – zaznaczył w poniedziałek wojewoda lubelski.

Zapytany przez dziennikarzy, czy to już początek V fali odpowiedział, że nazwa nie jest tak istotna, ale faktem jest, iż wzrasta liczba zakażeń.

– Myślę, że nakładają się na to dwa elementy: efekt poświąteczny, ale również omikron. Dlatego musimy liczyć się ze wzrostem hospitalizacji, a w ślad za tym spodziewać się być może większej skali zgonów w woj. lubelskim – ocenił Lech Sprawka.

Przekazał, że 722 osoby były w poniedziałek hospitalizowane z powodu COVID-19. Z kolei wszystkich łóżek dostępnych dla zakażonych pacjentów w regionie jest 1 449. – Ten bufor około 700 łóżek w ostatnich dniach się nie zmienia, dlatego też w tej chwili nie kontynuujemy planów odmrożeniowych (zwalniania łóżek covidowych, tzn. przywracania miejsc dla niezakażonych pacjentów – PAP) – dodał wojewoda.

Wskazał, że w razie zwiększonej dynamiki hospitalizacji rozpocznie się proces uruchamiania dodatkowych łóżek covidowych. – W wariancie 40 tys. łóżek w skali kraju w naszym przypadku to oznacza ok. 2 280 łóżek. Z kolei w przypadku 60 tys. łóżek w Polsce, będziemy rozwijali u nas ponad 3,3 tys. łóżek – powiedział Sprawka.

Na Lubelszczyźnie potwierdzono dotychczas pięć przypadków wariantu omikron, ale kolejne próbki są badane. – W tej chwili jeszcze w woj. lubelskim dominującym wariantem jest delta – zaznaczył wojewoda.

Dotychczas w woj. lubelskim zaszczepionych jest w pełni przeciw COVID-19 ok. 881 tys. osób, tj. 42 proc. populacji Lubelszczyzny. Codziennie w regionie wykonywanych jest ok. 10 tys. szczepień.

– Biorąc pod uwagę, że jest dosyć duży procent szczepień trzecią dawką i że została rozszerzona grupa uprawnionych od 5 do 11 lat – to rewelacji nie ma. Pod względem wskaźnika szczepień na 10 tys. osób jesteśmy na przedostatnim lub trzecim od końca miejscu w Polsce – podkreślił Lech Sprawka.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 349 nowych przypadkach COVID-19 w woj. lubelskim. Od początku pandemii w Polsce, tj. od marca 2020 r. do końca 2021 r., potwierdzono na Lubelszczyźnie 210 tys. zakażeń koronawirusem. W tym czasie w regionie zmarło ok. 6,7 tys. osób z COVID-19 bądź COVID-19 i chorobami współistniejącymi.(PAP)

Gabriela Bogaczyk
Print Friendly, PDF & Email