Andrusiewicz: Przygotowujemy rozwiązania, by również lekarze POZ mogli przepisywać lek Molnupiravir

Andrusiewicz: Przygotowujemy rozwiązania, by również lekarze POZ mogli przepisywać lek Molnupiravir
Fot. Pixabay

Przygotowujemy rozwiązania, które do końca tego tygodnia zostaną wypracowane, by również lekarze POZ mogli zapisywać chorym lek Molnupiravir – poinformował rzecznik Wojciech Andrusiewicz. Molnupiravir to lek, powstrzymujący namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie.

Rzecznik resortu zdrowia pytany był we wtorek przez dziennikarzy o to ile jest w Polsce dawek leku Molnupiravir oraz czy będą go mogli przypisywać pacjentom lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, a jeśli tak, to od kiedy.

– W tej chwili mamy kilkanaście tysięcy sztuk tego leku w Polsce – odpowiedział Andrusiewicz.

– Pierwsze, w granicach 3 tys. sztuk, zostało rozdysponowane pomiędzy stacje dializ oraz szpitale hemato-onkologiczne. Tam, jeżeli trafia pacjent i został zdiagnozowany, jako pacjent covidowy, od razu dostał dyspozycje zażywania tego leku – podał. Wyjaśnił, że „wziąwszy pod uwagę niewielką ilość, przede wszystkim chcieliśmy skierować ten lek do pacjentów najciężej chorych”.

– W tej chwili przygotowujemy rozwiązania. One do końca tego tygodnia zostaną wypracowane, by to również lekarze POZ mogli ten lek zapisywać – poinformował. – Z tym, że czasem mamy problem z lekarzami POZ, ponieważ w ostatnim czasie, jeżeli stwierdziliśmy, że pacjent przed okresem szpitalnym powinien być zaopiekowany przez lekarza POZ, niektórzy lekarze POZ odpowiedzieli, że oni chorych pacjentów przyjmować nie chcą – wskazał Andrusiewicz.

Molnupiravir to lek doustny, w formie tabletek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Od początku stycznia jest stosowany w Polsce. Jest obecnie podawany chorym z upośledzoną odpornością. (PAP)

Danuta Starzyńska-Rosiecka
Print Friendly, PDF & Email