Włoski Instytut Służby Zdrowia: Konieczna drastyczna redukcja kontaktów

Włoski Instytut Służby Zdrowia: Konieczna drastyczna redukcja kontaktów
Fot. Pixabay

We Włoszech z powodu coraz większego szerzenia się wariantów koronawirusa potrzebne są pilne kroki w celu ich zahamowania – ogłosił w piątek krajowy Instytut Służby Zdrowia. Zarekomendował „drastyczną redukcję kontaktów międzyludzkich i przemieszczania się”.

W dokumencie podsumowującym siedmiodniowy monitoring pandemii podkreślono, że najnowsze dane potwierdzają generalne pogorszenie się sytuacji w czwartym tygodniu z rzędu.

Odnotowany został wzrost ze 135 do 145 średniej liczby infekcji na 100 tysięcy mieszkańców. Coraz bardziej oddala się ona od pułapu 50 przypadków na 100 tys. osób, który pozwoliłby na otwarcie wszystkich branż.

Według ekspertów Instytutu tendencja rosnąca dotyczy całego terytorium Włoch i dlatego konieczna jest interwencja, by uniknąć szybkiego przeciążenia placówek służby zdrowia. Już w ośmiu z 20 regionów przekroczony został poziom alarmu na oddziałach intensywnej terapii.

Krajowy wskaźnik zakaźności wirusa utrzymuje się na stabilnym poziomie 0,99. Jednak w 10 regionach wynosi on ponad 1, co oznacza, że zakażona osoba zaraża następną.

Z jednego do pięciu wzrosła liczba regionów o wysokim ryzyku zakażeń; to Lombardia, Abruzja, Marche, Piemont i Umbria.

– Wiele ognisk zakażeń w regionach to rezultat nowych wariantów – powiedział na konferencji prasowej Gianni Rezza z ministerstwa zdrowia. – Mogę tylko wyrazić zaniepokojenie przebiegiem epidemii. Musimy zachowywać wysoką czujność, a tam, gdzie to konieczne, interweniować szybko i zdecydowanie – dodał.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu doby na COVID-19 zmarły 53 osoby i wykryto 20 499 nowych zakażeń. To najwięcej przypadków od wielu dni.

Liczba wykonanych jednego dnia testów przekroczyła 325 tysięcy.

Bilans zgonów od początku pandemii wzrósł do 97 227.

Koronawirusa wykryto we Włoszech u 2,8 mln osób, za wyleczone uznano 2,3 mln.

Obecnie zakażone są 404 tysiące osób.

Do tej pory zaszczepiono około 4 milionów osób; dwie dawki otrzymało 1,3 mln.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email