Wiejski emeryt bez chleba

Wiejski emeryt bez chleba
Fot. Adminstrator

Niedawno byłam na wsi, w bardzo malowniczym miejscu. Jednak dla starszych, schorowanych rencistów i emerytów życie bez samochodu, w takiej maleńkiej osadzie, jest jednak bardzo uciążliwe.

Przede wszystkim dlatego, że nie ma tam sklepiku z podstawowymi artykułami żywnościowymi (innych sklepów również) ale ten jest najważniejszy.

Młodsi i zdrowsi – posiadacze samochodów – zakupy robią w pobliskich miejscowościach, powiedzmy w promieniu od dwóch do dwudziestu kilometrów. Starsi, schorowani i bez samochodu, korzystają z pomocy sąsiadów.

Nie ma takiej instytucji, jak opiekun PCK czy z pomocy społecznej, z samochodem do rozwożenia zakupów (inaczej by sobie nie poradził). Nie ma też możliwości zamówienia artykułów żywnościowych (tak jak na Zachodzie, przez internet albo telefonicznie)  bezpośrednio w sklepie z dowozem sklepowym.

W mieście rozwożą tak już obiady, pizzę, kurczaki, ale z zakupami codziennymi też jest duży kłopot, ale tu można jednak skorzystać się z pomocy z „Lazarusa”, „PCK” i innych powołanych do tego instytucji, czasem z wolontariatu.

Zorganizowanie dowozu artykułów żywnościowych a także innych potrzebnych produktów bezpośrednio z pobliskiego  sklepu nie musi być chyba drogie. Wyobrażam sobie, ze za niewielką dopłatą zapakowane w torby towary rozwożone by były do zamawiających,  również zapakowane hermetycznie wędliny, twarożki i pieczywo; nie tylko mąki, kasze, cukier i budynie…

Wielu ludzi korzystałoby z takiej oferty, tylko nie wiadomo jak przekonać sklepy do skorzystania z nowej możliwości sprzedaży i czy to nie będzie się wiązało dla ich właścicieli z dodatkowymi kosztami…. na dodatkowe koszty prawdopodobnie się nie zgodzą…

A gdyby pisma codzienne i internetowe podawałyby adresy sklepów, w małych miejscowościach, z artykułami żywnościowymi, które prowadzą sprzedaż na zamówienie indywidualne? A ośrodki pomocy społecznej pokrywałyby koszt transportu żywności, jeśli rencista bardzo biedny?

Z taką refleksją przyjechałam ze wsi; myślę, że jest to poważny problem do rozwiązania.
fot. http://wiadomosci.onet.pl/9776,1490461,,5,temat.html  HL Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3271

Print Friendly, PDF & Email