Więcej pieniędzy na transplantologię

Więcej pieniędzy na transplantologię
Fot. Ministerstwo Zdrowia / Twitter

W najbliższych latach na transplantologię trafi 1 mld zł. Tylko w tym roku będzie to 100 mln zł. Powołujemy koordynatorów biorców organów i wyposażamy szpitale w sprzęt – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

– Podjęliśmy wiele działań na rzecz zwiększania dawstwa. Rozwijamy sieć koordynatorów transplantacyjnych oraz rozszerzamy sieć o koordynatorów biorcy. Objęliśmy wsparciem oddziały anestezjologii i intensywnej terapii z największą aktywnością donacyjną. W 2023 r. planujemy wsparcie w wysokości 25 mln zł dla 50 placówek. Przygotowaliśmy też kontynuację Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, aby przez 10 lat przeznaczyć miliard złotych na transplantologię – wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wiceminister Zdrowia Marcin Martyniak dodał, że siedem placówek przeszczepiających narządy otrzyma w tym roku dofinansowanie z UE (środki REACT-UE), które będą przeznaczone na rozbudowę ośrodków, doposażenie i transport organów. – Polepszy się jakość świadczeń w zakresie transplantologii i komfort pacjenta, a także zwiększy się potencjał transplantacyjny. Wzajemne wspieranie się tych 7 ośrodków ma duże znaczenie w zakresie transportu, koordynacji leczenia i przyspieszenia realizacji procedur transplantacyjnych – wylicza wiceminister Martyniak.

Dofinansowanie w wysokości od 5,2 mln do 18,4 mln zł otrzymają placówki:

  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu
  • Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

Profesor Michał Grąt, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaznacza, że podczas pandemii COVID-19 liczba przeszczepów spadła nie tylko w Polsce. – Ważne, że pracujemy nad tym, żeby identyfikować więcej zmarłych dawców. Każdy przeszczepiony narząd to jeden uratowany pacjent. Udało nam się wprowadzić w WUM wszystkie najnowocześniejsze na świecie metody leczenia narządów pobranych od zmarłych dawców, tak aby wykorzystać prawie wszystkie narządy, które można pobrać.

W czasie pandemi COVID-19 zmniejszyła się liczba przeszczepień narządów, ale już w roku 2022 była porównywalna z tą z 2019 roku. W roku 2022 dał się zauważyć w statystykach trend wzrostowy w zakresie liczby identyfikowanych i kwalifikowanych dawców zmarłych oraz liczby przeszczepianych narządów pobranych od żywych dawców. Więcej też było pobrań i przeszczepień wątroby i narządów klatki piersiowej.

MZ
Print Friendly, PDF & Email