We Francji już ponad 3 mln zakażeń koronawirusem

We Francji już ponad 3 mln zakażeń koronawirusem
Fot. Pixabay

Po zidentyfikowaniu 23 292 nowych przypadków koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin Francja przekroczyła w piątek próg 3 mln zakażeń COVID-19 od początku pandemii – poinformowała w piątek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

W sumie we Francji wykryto dotąd 3 011 257 przypadków koronawirusa.

W ciągu ostatniej doby w szpitalach w kraju zmarło 319 pacjentów z COVID-19. Od minionego wtorku w domach opieki odnotowano 330 zgonów z powodu tej choroby. Tym samym całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 649, do 72 647.

Liczba hospitalizacji stale rośnie od początku stycznia; w piątek liczba chorych z COVID-19 przebywających w szpitalach wynosiła 25 872 osoby, czyli o 137 więcej niż dzień wcześniej. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie 2902 pacjentów, co oznacza 270 nowych przyjęć w ciągu 24 godzin. Odsetek pozytywnych wyników testów wynosi 7 proc.

Władze medyczne od przyszłego tygodnia rozpoczną nowe badania, by ocenić, jak na terytorium Francji rozprzestrzeniają się nowe warianty koronawirusa. Według wstępnych ustaleń szczep brytyjski stanowi około 1,4 proc. wykrytych zakażeń koronawirusem.

Ministerstwo zdrowia podało w piątek, że 963 129 osób zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi od początku kampanii szczepień.

Akademia Medyczna zaleciła zachowanie ciszy w metrze, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19 i jego odmian w transporcie publicznym, ponieważ rozmowy powodują rozpraszanie się w powietrzu mikrocząsteczek śliny przenoszących wirusa.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email