Warszawa: Trwają przenosiny Solca do Szpitala Południowego

Warszawa: Trwają przenosiny Solca do Szpitala Południowego
Fot. Rafał Motyl

Zgodnie z planem odbywa się kolejny etap przygotowań do przeniesienia niektórych oddziałów ze Szpitala Solec do Szpitala Południowego. Od najbliższego piątku (19 sierpnia) do szpitala na Ursynowie zostanie przeniesiony SOR. Na Solcu pozostaną izba przyjęć i przychodnia lekarska.

Przychodnia i izba przyjęć nadal na Solcu

Chociaż od 19 sierpnia br. w budynku przy ul. Solec zostanie zamknięty Szpitalny Oddział Ratunkowy, to w ciągu dnia na miejscu będzie zapewniony dyżur medyczny – w razie zagrożenia życia lub zdrowia pacjent zostanie przewieziony karetką do szpitala. Co ważne równolegle prowadzona jest rozbudowa i modernizacja SOR w Szpitalu Czerniakowskim. W przychodni przyszpitalnej przy ulicy Solec 99 codziennie od godziny 18:00 do 8:00 oraz w weekendy będzie kontynuowana opieka w ramach Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej.

Aby zapewnić mieszkańcom tej części Warszawy dostęp do opieki lekarskiej, na miejscu SOR (odremontowanego kilka lat temu), w budynku na Solcu pozostanie izba przyjęć oraz przychodnia POZ i specjalistyczna. W placówce, w ramach miejskiego programu „Aktywny Senior”, mieszkańcy powyżej 60. roku życia mogą również bezpłatnie korzystać z rehabilitacji oraz ćwiczeń ogólnousprawniających.

W związku ze złym stanem technicznym znacznej części budynku przy ul. Solec, trwają uzgodnienia dotyczące remontu obiektu oraz kompleksowego zagospodarowania całości budynku. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu i terminu zagospodarowania pozostałej części zostaną przedstawione już we wrześniu br.

Szpital Południowy leczył w pandemii

Przypomnijmy – zgodnie z planami władz miasta wybudowany za ponad 400 mln zł Szpital Południowy miał być wielospecjalistyczną placówką leczniczą. Jednak w związku z wybuchem pandemii COVID-19 niezbędne było uruchomienie w Polsce tymczasowych szpitali przeznaczonych do przyjmowania tylko osób zakażonych koronawirusem.

Później decyzją ministra zdrowia, od 1 kwietnia br. wszystkie szpitale tymczasowe zostały zlikwidowane, a łóżka covidowe wygaszone.

Ponieważ Szpital Południowy nie posiada samodzielnego kontraktu z NFZ, do placówki na Ursynowie stopniowo przenoszone są oddziały ze Szpitala na Solcu. Jest to skomplikowana procedura, która wymaga m.in. wyposażania obiektu w sprzęt medyczny i odpowiednią zabudowę, a proces otwierania oddziałów specjalistycznych w Szpitalu Południowym odbywa się w ścisłej współpracy z NFZ.

Nowe oddziały w Szpitalu Południowym

Zgodnie z harmonogramem do szpitala na Ursynowie przeniesiono już z Solca: oddział wewnętrzny z pododdziałem kardiologii (łącznie 50 łóżek), izbę przyjęć i oddział intensywnej opieki medycznej na 6 łóżek. W Szpitalu Południowym znajduje się również 7 nowoczesnych i świetnie wyposażonych bloków operacyjnych. Od 27 czerwca w placówce otwarto także oddział ginekologiczno – położniczy (26 łóżek) oraz oddział neonatologiczny z 10 łóżkami. Na oddziale położniczym znajdują się 4 przestronne sale porodowe z izbą przyjęć, sale do hospitalizacji oraz pozostające w gotowości pomieszczenia bloku operacyjnego – sala cięć cesarskich oraz sala operacyjna do interwencji w przypadkach nagłych. Kobiety chętnie decydują się na porody w Szpitalu Południowym – dotychczas przyszło w nim na świat 95 dzieci. Szpital Południowy zawarł również umowę partnerską z Centrum Medycznym „Żelazna” – Szpital i Przychodnia Św. Zofii, aby korzystać z wiedzy i doświadczenia najlepszych.

W kolejnym etapie czyli już jesienią w szpitalu na Ursynowie zaplanowano uruchomienie oddziału ortopedii z zespołem doświadczonym w endoprotezoplastyce z 29 miejscami oddziału chirurgii ogólnej, ze znaną z Solca specjalizacją chirurgii proktologicznej (28 łóżek), OIT (4 łóżka) oraz pracownię endoskopii.

W budynku Szpitala Południowego znajdują się również: apteka szpitalna, centralna sterylizatornia oraz laboratorium z pracownią serologii i bankiem krwi.

UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email