Już 3 grudnia poznamy laureatów konkursu S3KTOR, w którym od jedenastu lat nagradzane są najlepsze warszawskie inicjatywy pozarządowe. W tegorocznej edycji miasto chce podziękować organizacjom za pomoc mieszkańcom w trakcie pandemii. Galę rozdania nagród będzie można śledzić online.
– Warszawskie organizacje pozarządowe odegrały niezwykle ważną rolę w czasie pandemii – mówi wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra. – Chroniły najbardziej narażonych, wspierały potrzebujących, pomagały medykom, nauczycielom, uczniom. Dziś trudno sobie wyobrazić pierwsze miesiące pandemii bez setek wolontariuszy pomagających starszym osobom, tysięcy uszytych maseczek, roznoszonych paczek, posiłków, zdalnej pomocy psychologicznej i dziesiątek innych działań – dodaje.
W tegorocznej edycji konkursu S3KTOR zostaną przyznane trzy nagrody. Ogłoszenie laureatów nastąpi w przyszłym tygodniu, 3 grudnia o godzinie 14:00. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną zrezygnowano z tradycyjnej gali, a zwycięzców będzie można poznać, śledząc relację z wydarzenia dostępną w mediach społecznościowych: na profilu wiceprezydent Aldony Machnowskiej-Góry, profilu konkursu S3KTOR oraz kanale m.st. Warszawy.
Kilkadziesiąt zgłoszonych inicjatyw
Do konkursu zgłoszone zostały 54 inicjatywy – mówi Ewa Kolankiewicz, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. – Każda z nich pomagała warszawiankom i warszawiakom przejść przez pandemię i radzić sobie w tej nowej dla wszystkich i niezwykle trudnej sytuacji. Możemy przyznać tylko trzy nagrody, ale serdecznie dziękujemy za wszystkie działania, którymi organizacje wpierały Warszawę i jej mieszkańców – dodaje.
Inicjatywy zgłoszone w ramach konkursu kierowane były do różnych grup mieszkańców stolicy. Duża część z nich chroniła zdrowie i życie osób najbardziej narażonych: starszych, bezdomnych, czy pozbawionych środków do życia. Organizacje opiekowały się nimi, dostarczały posiłki i paczki, udzielały pomocy medycznej czy robiły zakupy.
Kolejną wspieraną grupą były dzieci i młodzież oraz ich rodzice. Organizacje monitorowały ich sytuację, wspierały w nauce, dostarczały niezbędne produkty i sprzęt do lekcji zdalnych. Powstawały słuchowiska dla najmłodszych, pomagające kilkulatkom zrozumieć świat, który stanął na głowie, a także ich własne emocje. Dla starszych dzieci organizacje tworzyły propozycję ciekawych zajęć online, czy wycieczki z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Dla młodzieży, która najtrudniej znosiła zamknięcie w domu i wyzwania związane z pandemią, powstał m.in. projekt zdalnej pomocy psychologicznej.
Pozostałe zgłoszenia dotyczyły m.in. szycia maseczek; opieki nad osobami w kwarantannie; wsparcia medyków czy nauczycieli. – Niezależnie od konkretnej inicjatywy, każda z nich jest przykładem ogromnej solidarności, empatii i poświęcenia oraz każda zasługuje na podziękowanie – wskazują organizatorzy gali.
Grand S3KTOR
Jak co roku podczas gali przyznana zostanie również nagroda Grand S3KTOR, do której laureata wybiera Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Wyróżnienie to mogą otrzymać organizacje, które od co najmniej 10 lat działają na rzecz stolicy i jej mieszkańców. W tym roku wpłynęło 29 zgłoszeń, w których wskazano wiele bardzo zasłużonych dla miasta organizacji, zajmujących się pomocą społeczną, kulturą, edukacją, nauką czy sportem. Od lat sprawiają one, że Warszawa jest coraz lepszym miejscem do życia.
Partnerzy konkursu
Od lat organizację konkursu wspierają Tramwaje Warszawskie. Podobnie jak w poprzednich latach, również w tej edycji pomagają w wyborze zwycięzców i fundują jedną z nagród. W tym roku spółka zdecydowała również o przyznaniu dodatkowego wyróżnienia.
Patronem medialnym konkursu jest portal warszawa.ngo.pl.