Warmińsko-mazurskie: Wykłady dla rodziców dotyczące szczepień dzieci

Warmińsko-mazurskie: Wykłady dla rodziców dotyczące szczepień dzieci
Fot. Pixabay

Warmińsko-mazurskie kuratorium oświaty zorganizuje w przyszłym tygodniu wykłady dla rodziców dzieci szkół podstawowych i średnich dotyczące szczepień przeciwko COVID-19. Wykład wygłosi lekarz ze szpitala dziecięcego Sławomir Ogórek, będzie można zadawać mu pytania.

W środę warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki podpisał porozumienie z dyrektor szpitala dziecięcego w Olsztynie Krystyną Piskorz-Ogórek. Zakłada ono wzajemną współpracę w propagowaniu akcji szczepień dzieci i młodzieży przeciwko COVID-19.

W praktyce będzie wyglądało to tak, że jeszcze w tym tygodniu za pośrednictwem dziennika elektronicznego rodzice otrzymają informację o tym, że w przyszłym tygodniu mogą wziąć udział w organizowanym on-line spotkaniu z lekarzem, który opowie o szczepieniach. Lekarzem tym będzie specjalista ze szpitala dziecięcego Sławomir Ogórek, któremu rodzice będą mogli zadawać na czacie spotkania pytania.

– Gorąco zachęcamy rodziców do udziału w tych spotkaniach. Szczepienia są dobrowolne i to od rodziców zależy, czy dzieci zostaną zaszczepione, czy nie. Profilaktyka, zapobieganie chorobom wywodzi się już od starożytności i jest jednym z filarów naszej kultury – mówił Nowacki i powiedział, że sam już skorzystał ze szczepienia, podobnie jak cała jego rodzina.

Dyrektor szpitala dziecięcego Krystyna Piskorz-Ogórek powiedziała, że wielu rodziców uważa, że szczepienia dzieci nie mają sensu, skro dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem bezobjawowo. – To jest prawda tyle tylko, że nie wszystkie dzieci łagodnie przechodzą zakażenie, a nie brak też dzieci, które z powodu powikłań po koronawirusie przechodzą stan ostrego zapalenia wielonarządowego, które przebiega bardzo gwałtownie i bardzo trudno się je leczy – powiedziała dyrektor szpitala. Przyznała, że obecnie w oddziale intensywnej terapii szpitala dziecięcego w poważnym stanie przebywa troje dzieci, które w ostatnim czasie bezobjawowo przeszły zakażenie koronawirusem, a obecnie walczą w PISM (zespół pocovidowy u dzieci – PAP).

– Najlepszym dowodem na to, że szczepienia są skuteczne jest fakt, że już nie mamy kłopotu z chorowaniem na koronawirusa naszego personelu, który jest niemal w 100 proc. zaszczepiony. Nawet w największej fali zachorowań nasz zespół nie chorował. Skoro medycy się zaszczepili, to inni powinni brać z nich przykład – powiedziała dyrektor szpitala dziecięcego.

Krystyna Piskorz-Ogórek zachęcała też rodziców do tego, by jak najwięcej dzieci zaszczepić w wakacje tak, by we wrześniu dzieci przyszły do szkoły po dwóch dawkach szczepienia.

Obecnie można szczepić dzieci 12-letnie i starsze.

Kurator Nowacki dodał, że po powrocie do szkół ponownie zostanie przeprowadzona akcja informacyjna dotycząca szczepień dzieci, że prawdopodobnie powstaną mobilne punkty, w których będzie można szczepić uczniów.

Do akcji szczepień zachęcał też wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który podkreślał, że każda zaszczepiona osoba zmniejsza prawdopodobieństwo kolejnej fali zachorowań. – Dla rodziców, którzy nie są zdecydowani co do szczepienia dzieci najlepszym lekarstwem jest wiedza dlatego gorąco zachęcam do udziału w spotkaniach z lekarzem, który odpowie na wszystkie nurtujące rodziców kwestie – powiedział Chojecki. (PAP)

Joanna Kiewisz-Wojciechowska
Print Friendly, PDF & Email