Warmińsko-mazurskie: Maseczki z odpowiednią datą ważności trafiają do gmin

Warmińsko-mazurskie: Maseczki z odpowiednią datą ważności trafiają do gmin
Fot. Karolina Grabowska / Pexels

5,7 mln maseczek z odpowiednią datą ważności dotarło do komend powiatowych i miejskich Państwowej Straży Pożarnej na Warmii i Mazurach i są dostarczane do urzędów gmin. Poprzednią partię z upływającą datą ważności zabrano – podał PAP w poniedziałek rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek poinformował PAP, że w sobotę wszystkie, jakie były przeznaczone dla Warmii i Mazur maseczki, czyli 5,7 mln sztuk, dotarły do regionu. Mają dwuletni okres ważności.

Przysłane w sobotę maseczki trafiły początkowo do pięciu komend PSP w Olsztynie, Elblągu, Ełku, Iławie i w Kętrzynie, a stamtąd zostały rozwiezione do wszystkich komend powiatowych i miejskich PSP. W poniedziałek następuje dalsza dystrybucja do urzędów gmin – powiedział Guzek.

Potwierdził to także rzecznik warmińsko-mazurskiej Państwowej Straży Pożarnej Rafał Melnyk. Podał, że maseczki mają 24-miesięczny okres przydatności.

W sobotę informację, że nowa dostawa maseczek ochronnych, z odpowiednią datą ważności, dotarła już do woj. warmińsko-mazurskiego podał PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Stało się to po tym, gdy okazało się przy przeładunku, że „przynajmniej jakaś część jest krótko po terminie ważności, a część krótko przed upływem terminu”. Tak informował wówczas PAP rzecznik wojewody Krzysztof Guzek. Dodał, że zostało to zgłoszone do Agencji.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski w rozmowie z PAP podkreślił, że przekazane maseczki były pełnowartościowe.

– 100 proc. maseczek, które dystrybuujemy jest krajowej produkcji. Polski producent otrzymał na początku produkcji certyfikat tymczasowy na 6 miesięcy. Obecnie ma on już certyfikat pełny na 24 miesiące, ale na części opakowań funkcjonuje ta krótsza data – tłumaczył.

– Problem, który pojawił się woj. warmińsko-mazurskim, dotyczył tylko i wyłącznie oznaczeń na pudełkach i niewielkiej części dostawy, która pochodziła z pierwszego okresu produkcji. Maseczki są pełnowartościowe, ale żeby uciąć spekulacje, przekazaliśmy inną partię. Transport już dotarł na miejsce – oświadczył.

O udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych koronawirusem regionów informował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał on, że do woj. pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do woj. warmińsko-mazurskiego 5 mln.

Zapowiedział, że maseczki będą dostarczone z Agencji do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za dystrybucję w województwach. (PAP)

Agnieszka Libudzka
Print Friendly, PDF & Email