W Senacie o skutecznej pomocy psychologicznej dla nieletnich

W Senacie o skutecznej pomocy psychologicznej dla nieletnich
Fot. SHVETS production / Pexels

Z inicjatywy elbląskiego senatora Jerzego Wcisły w Senacie RP odbyła się dyskusja o zmianach w prawie, dzięki którym możliwa będzie skuteczniejsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Efektem spotkania są propozycje konkretnych rozwiązań.

— Po pierwsze, możliwość skorzystania z 1 do 3 konsultacji psychologa bez zgody rodziców — wylicza senator Jerzy Wcisła. — Po drugie, korzystanie z pomocy psychologa i psychiatry bez zgody rodziców już od 16. roku życia. Po trzecie, uchwalenie ustawy o zawodzie psychologa, która jest gotowa, ale od wielu miesięcy czeka na rozpatrzenie przez Sejm.

Dyskusja odbyła się w piątek (11 marca) podczas posiedzenia parlamentarnych zespołów: ds. Młodzieży oraz ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. W Senacie, oprócz parlamentarzystów, spotkali się eksperci ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także reprezentanci grup młodzieżowych. Rozmowę prowadziła poseł Marta Golbik, która w Sejmie specjalizuje się w pracach w obszarze zdrowia psychicznego.

Pomysł, aby ułatwić młodym dostęp do opieki psychologicznej wyszedł od studentki psychologii z Uniwersytetu Gdańskiego Mai Anny Dykowskiej z Młodzieżowej Rady przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży. Utworzenie Rady Młodzieżowej przy parlamentarnym zespole jest ewenementem historycznym w polskim parlamencie.

— Młodzież w kryzysie ma ogromny kłopot z dostępem do psychologa i psychiatry, m.in. dlatego, że osoby niepełnoletnie mogą skorzystać z ich pomocy tylko po uzyskaniu zgody rodziców — przypomniała podczas posiedzenia Maja Anna Dykowska, studentka psychologii. — Okres nastoletni to czas buntu i oddzielania się od rodziców, a oni z kolei często nie przyjmują do wiadomości kłopotów swojego dziecka. Tymczasem pomoc udzielona na początku może rozwiązać problem lub zapobiec jego pogłębianiu.

Z kolei rozwiązania, które spotkały się z najbardziej pozytywnym przyjęciem zaprezentowały przedstawicielki inicjatywy Nastoletni Azyl.

— Moim celem było angażowanie młodzieży w sprawy, które ich dotyczą i jest tego świetny efekt — przyznaje senator Wcisła. — To od młodych wyszła propozycja, aby ułatwić nieletnim dostęp do opieki psychologicznej, jak i skuteczne pomysły, co zrobić, by pomóc dzieciom i młodzieży utrzymać wsparcie w kryzysie i aby obowiązujące prawo im w tym nie przeszkadzało.

Kolejnym krokiem będzie powołanie grupy roboczej, złożonej z posłów i senatorów, ekspertów w zakresie psychologii i prawa oraz reprezentantów grup młodzieżowych, która przygotuje rozwiązania ustawowe.

Print Friendly, PDF & Email