W Krakowie powstaje nowy dom pomocy społecznej

W Krakowie powstaje nowy dom pomocy społecznej
Fot. Bogusław Świerzowski

Kraków rozpoczyna budowę nowego domu pomocy społecznej przy ul. Praskiej 25. Nowa placówka będzie przeznaczona dla 100 osób, a powierzchnia użytkowa tego miejsca będzie obejmować 5770 m². Łączna kwota tej inwestycji to ponad 51 mln zł, w tym 30 mln zł to dofinansowanie z I edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Symbolicznego wbicia łopaty na przyszłym placu budowy dokonali m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz doradca wojewody, Krzysztof Durek.

– Przybywa seniorów, którymi trzeba będzie się zaopiekować, dlatego w Krakowie działamy w sposób systematyczny i wspieramy system opieki poprzez rozbudowę, remonty i budowę nowych domów pomocy społecznej – podkreślał obecny na uroczystości prezydent miasta Jacek Majchrowski.

W mieście od wielu lat rozwija się system specjalistycznego wsparcia seniorów, które dopasowane jest do indywidualnych potrzeb, sytuacji rodzinnej oraz sprawności psychofizycznej odbiorców. Krakowianom w podeszłym wieku oferowana jest specjalistyczna pomoc w placówkach opieki całodobowej, dziennej oraz w miejscu zamieszkania.

W Krakowie jest 1 150 miejsc w 10 domach pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych. Kraków jest drugim dużym miastem w Polsce (po Łodzi), które posiada najwyższy wskaźnik liczby miejsc w tego typu jednostkach.

Krakowskie ośrodki są w sposób ciągły modernizowane i unowocześniane, aby zapewnić jak najwyższe standardy zarówno mieszkańcom, jak i personelowi opiekuńczemu. W latach 2016-2020 na inwestycje i remonty w domach pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych, miasto przeznaczyło blisko 70 mln zł.

Budowa domu przy ul. Praskiej 25 potrwa do końca 2023 r., a inwestycję będzie realizować Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA. Wykonawca został wyłoniony w drodze przetargu i zbudował szereg obiektów: hotelowych, handlowych oraz z obszaru użyteczności publicznej.

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email