UE wyprzedziła USA pod względem procentowej ilości zaszczepień

UE wyprzedziła USA pod względem procentowej ilości zaszczepień
Fot. Pixabay

W Unii Europejskiej procentowo jest więcej ludzi zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa niż w Stanach Zjednoczonych – poinformował w sobotę francuski sekretarz stanu do spraw europejskich Clement Beaune.

Opierając się na statystykach portalu „Our World in Data” Beaune podał, że w UE co najmniej jedną dawkę szczepionki dostało 55,5 proc. populacji, podczas gdy w USA 55,4 proc. – Kontynuujemy i przyspieszamy! – oświadczył.

– Obiecaliśmy to i stało się. UE wyprzedziła w tym tygodniu Stany Zjednoczone i staje się wiodącym kontynentem na świecie pod względem szczepień. Wszystko to przy jednoczesnym eksporcie połowy naszej produkcji do ponad 100 krajów – napisał na Twitterze europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

– Wydajność i solidarność – to osiągnięcia, z których możemy być dumni – dodał.

W lutym, gdy nasiliły się kontrowersje wokół opóźnień w dostawach szczepionek do krajów UE, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przyznała się do „błędów”. – Nie doceniliśmy trudności związanych z masową produkcją (…) Byliśmy zbyt optymistyczni i prawdopodobnie zbyt pewni terminowości dostaw zamówionych dawek – mówiła. – Ale walka z wirusem to nie sprint, to maraton, który wymaga wytrzymałości i wytrwałości – podkreślała. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email