Turystyka: Warmia i Mazury turystyką stoją?

Turystyka: Warmia i Mazury turystyką stoją?
Fot. Adminstrator

Sejmik województwa warmińsko–mazurskiego dokonał aktualizacji „Strategii Rozwoju Turystyki Województwa Warmińsko–Mazurskiego” do 2025, która podejmuje wyzwania m .in. w zakresie efektywniejszej synergii kultury i turystyki, a także podniesienia kreatywności oraz innowacyjności kadr i struktur branżowych.

Strategia jest to nowocześnie opracowany dokument planistyczny wynikający m. in. z wnikliwej analizy najnowszych trendów oraz diagnozy stanu aktualnego. W proces powstawania strategii, zaangażowano ekspertów z dziedziny turystyki, w tym projektowania instrumentów wdrożeniowych oraz marketingu terytorialnego. Przeprowadzono regionalne konsultacje społeczne, w ramach których dyskutowano z przedstawicielami branży turystycznej i okołoturystycznej.

Rozwój nowoczesnych technologii, w tym e–turystyki, e–marketingu, platform i narzędzi osadzonych w tzw. chmurze informacyjnej, dynamicznej komunikacji powiązanej ze zmiennymi potrzebami turystów oraz rozwijanymi produktami, powodują potrzebę podkreślenia otwartości tzw. open mind – open source, której synonimem staje się tzw. inteligentna turystyka – zapisana jako kierunek strategiczny.

Produkt turystyczny

Kluczowym elementem działań będzie wykorzystanie istotnych szans rynkowych, w tym wpływających na wzrost potencjału oferty produktu mix regionu, poprzez wzbogacanie istniejących produktów wizerunkowych, podstawowych, uzupełniających, niszowych. Przykładem są działania wzbogacające zintegrowany produkt Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, m. in. o atrakcje związane z kulturą i historią (parki tematyczne i kulturowe, wioski tematyczne), a także ofertą edukacji ekologicznej. Istotną rolę jako liderzy wielu przedsięwzięć turystycznych mogą spełnić parki krajobrazowe, które inicjują już obecnie wiele przedsięwzięć z zakresu turystyki aktywnej, edukacyjnej czy ekoturystyki na obszarach wybitnie atrakcyjnych turystycznie. Jako kluczowe uważa się zadbanie o rozwój takich produktów podstawowych jak turystyka kulinarna, turystyka zdrowotna, turystyka biznesowa (MICE) oraz turystyka zimowa, a więc obszarów produktowych o silnym potencjale rozwojowym Należy także zadbać o rozwój infrastruktury turystycznej, w tym na kulturowych szlakach tematycznych w tzw. punktach węzłowych, a także o rozwój bazy noclegowej. Rozwijająca się baza turystyczna powinna oferować całoroczne miejsca noclegowe, o standardzie odpowiadającym wymaganiom turystów zarówno krajowych, jak i zagranicznych, uwzględniając m .in. trendy rosnącego zainteresowania zdrowiem, poprawą urody, czy poznawaniem lokalnej oferty kulturalnej i kulinarnej. Istotne możliwości rozwoju produktów wizerunkowych są związane z tematycznymi szlakami kulturowymi oraz miastami sieci Cittaslow. Oba produkty integrują istotne walory i atrakcje kulturowe, poznawcze, przyrodnicze, społeczne, w tym promują filozofię zrównoważonego rozwoju oraz rozwój ekoturystyki na obszarze województwa. Synergię kultury i turystyki, a także wykorzystywanie eko trendów w projektowaniu produktów, należy zawrzeć w formie kierunków strategicznych, czyli kluczowych polityk niezbędnych dla skutecznej realizacji SRT 2025. Analiza SWOT, wskazuje także na silny trend i potrzebę rozwoju turystyki sportowej, artystycznej, wiejskiej i przyrodniczej. Dla skutecznego zarządzania procesami rozwoju turystyki w regionie, niezbędna jest wiarygodna i aktualna informacja o liczbie turystów, odwiedzających, a także ich głównych oczekiwaniach i preferencjach. Z oceny analizy SWOT wypływa silna rekomendacja – realizacja Barometru Turystycznego w regionie. Istotnym działaniem będzie także wsparcie procesów efektywnej komercjalizacji, czyli rozwijanie zarówno ofert gotowych pakietów przyjazdowych, jak i narzędzi ich efektywnej dystrybucji, czy finalnej sprzedaży (szersza współpraca z touroperatorami, internetowe portale sprzedażowe).

Wizerunek i promocja

Region jest przykładem obszaru o nie w pełni wykorzystanym potencjale pozytywnego wizerunku turystycznego. Liczba turystów, udzielonych noclegów, czy frekwencja odwiedzających w głównych atrakcjach, zdecydowanie odbiega od możliwości i potencjału wizerunkowego regionu. Jednym z najważniejszym problemów jest niedostateczna wiedza, niska świadomość potencjału oferty turystycznej regionu wśród turystów, na co wskazują m. in. badania marketingowe przeprowadzone w 2014 r. 5 Stąd wskazany jest rozwój narzędzi oraz działań z zakresu e–marketingu, ukierunkowanych na skuteczne dotarcie z informacją o produktach, ofercie regionu do grup potencjalnych oraz obecnych turystów. Analiza SWOT wskazuje, że najsilniejszym atutem promocji regionu, jest jego wizerunek, w tym utrwalona marka „Mazury”, szczególnie dzięki kampanii „Mazury cud natury”. Tak cenny marketingowy atut należy skutecznie wykorzystywać i rozwijać, także w kolejnych latach, wpływając na utrwalenie pozytywnych skojarzeń z regionem, sprzyjających wzrostowi ruchu turystycznego, zarówno przyjazdów turystów zagranicznych, jak i krajowych.

Kadry kreatywne

Analiza SWOT, wskazuje na istotne możliwości w obszarze zarówno doskonalenia obecnych kadr (nowe, atrakcyjne zawody, specjalizacje w sektorze czasu wolnego), jak i przygotowania wysokiej jakości nowej generacji pracowników, w oparciu o potencjał absolwentów szkół oraz studentów z uczelni o kierunkach turystycznych. Istotnym elementem działań będzie aktywizacja kreatywnego kapitału wśród profesjonalistów z sektora turystyki, jak i szeroko pojętego kapitału społecznego, w tym potencjału NGO–sów. Kadry kreatywne powinny przyczynić się do poprawy konkurencyjności sektora turystycznego w regionie, a także lepszego wykorzystania potencjału walorów i produktów turystycznych.

Atrakcyjna przestrzeń i architektura 

Bardzo ważny obszar dla realizacji założeń strategicznych, w tym poprzez zintegrowane działania związane z dbaniem o powstawanie jakościowych, estetycznych rozwiązań w obszarze architektury oraz projektowania nowych przestrzeni publicznych. Jednym z najważniejszych problemów regionów turystycznych w Polsce jest chaos architektoniczny, reklam komercyjnych (reklam zewnętrznych), a także niska estetyka tzw. małej architektury (np. ławeczki, elementy systemów informacji miejskiej), mającej istotny wpływ na wizerunek turystyczny regionu. Działania z tym związane powinny skupić się na możliwościach wykorzystania istotnych szans, w tym w rozwoju tematycznych szlaków kulturowych i przyrodniczych, w realizacji programów rewitalizacji miast i miasteczek, w tym sieci Cittaslow oraz Pereł Mazurskich, a także aktywizacji społeczności lokalnej w kierunku dbania o jakość wspólnej przestrzenie publicznej.

Źródło www.warmia.mazury.pl

Więcej w temacie TUTAJ

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14170

Print Friendly, PDF & Email