Turcja: Erdogan zapowiada wprowadzenie od czwartku ścisłego lockdownu

Turcja: Erdogan zapowiada wprowadzenie od czwartku ścisłego lockdownu
Fot. Pixabay

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział w poniedziałek, że ze względu na wzrost liczby infekcji koronawirusem w całym kraju wprowadzony zostanie pełny lockdown od czwartku, do 17 maja. Zawieszona zostanie też nauka stacjonarna w szkołach.

Nowe restrykcje epidemiczne obejmą również m.in. zakaz podróży między miastami. Z nowych ograniczeń wyłączony pozostanie sektor spożywczy i przemysłowy.

Wzrost liczby zakażeń w Turcji zaobserwowano po złagodzeniu przez rząd na początku marca obostrzeń przeciwepidemicznych. 16 kwietnia odnotowano największy dobowy przyrost nowych zakażeń – ponad 63 tys. przypadków. W niedzielę potwierdzono 39 tys. infekcji – podaje Reuters.

Edrogan zapowiedział, że podróże między miastami będą wymagały zezwolenia władz. Prezydent liczy na to, że wprowadzenie lockdownu pozwoli na ograniczenie do końca ramadanu średniej dobowej zakażeń do poniżej 5 tys.

Restrykcje epidemiczne zostały już zaostrzone w Turcji pod koniec marca. Erdogan zapowiedział wtedy, że w czasie ramadanu, który rozpoczął się w tym roku 13 kwietnia, a zakończy 12 maja, będzie obowiązywać pełny lockdown w weekendy, a restauracje będą serwować jedzenie tylko na wynos lub w formie dostawy.

W całym kraju wprowadzono także godzinę policyjną, która obowiązuje od godz. 21:00. do 5:00. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email