Toruń: Ukraińskie Śniadanie Wielkanocne

Toruń: Ukraińskie Śniadanie Wielkanocne
Fot. Sławomir Kowalski

W niedzielę (16 kwietnia) w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży, odbyło się Śniadanie Wielkanocne dla obywateli Ukrainy, którzy mieszkają w Toruniu. W spotkaniu wziął udział zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz, dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia Mariola Soczyńska oraz ks. Mikołaj Hajduczenia, proboszcz Parafii Prawosławnej św. Mikołaja.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy i poświęcenia pokarmów – tych przyniesionych przez gości z Ukrainy, jak i przygotowanych przez obsługę uroczystości.

– Żeby Chrystus nie Zmartwychwstał, daremna byłaby nasza wiara. To Zmartwychwstanie jest podstawą naszej wiary, podstawą naszego sensu istnienia, życia. Chrystus Zmartwychwstały przynosi nam radość w sercach, duszach i całym naszym życiu – mówił do zgromadzonych ks. Mikołaj Hajduczenia.

Z kolei zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podkreślał, jak bardzo ważny jest pokój.

– Zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym są to najważniejsze święta. My katolicy, radowaliśmy się tydzień temu, dzisiaj w kościele prawosławnym Wielkanoc i świętujemy wszyscy Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Dziś Jezus przynosi pokój oraz nadzieję na lepsze życie. Tym zmartwychwstaniem Jezus pokonał śmierć i z tą nadzieją wiecznego życia, chciałbym Państwu złożyć najserdeczniejsze życzenia pokoju. Pokoju ducha, ale przede wszystkim pokoju na Ukrainie, i jak najszybszego zakończenia wojny. Życzę także radości i zdrowia, bo ono jest najważniejsze – zaznaczył.

Poza świątecznym śniadaniem goście otrzymali drobne upominki – okolicznościowe mazurki wielkanocne oraz słodycze. Odbyło się też tradycyjne bicie jajek, które przyniosło wiele uśmiechu i radości.

W śniadaniu wzięło udział 88 obywateli Ukrainy, spośród 129 osób, które aktualnie mieszkają w obiektach administrowanych przez miasto. Są oni rozlokowani w Hostelu Toruń Główny, obiektach przy ul. Płaskiej i Szosie Chełmińskiej (budynki zarządzane przez ZGM), w mieszkaniach w szkołach oraz Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.

Wielkanoc prawosławna wypada tydzień po naszych świętach katolickich. Najważniejsze uroczystości Wielkiego Tygodnia (podobnie, jak i u katolików) rozpoczynają się w Wielki Czwartek (13 kwietnia), kiedy to wspomina się ustanowienie Eucharystii, a wieczorem odprawiana jest jutrznia Wielkiego Piątku i śpiewana pieśń o dobrym łotrze. W Wielki Piątek nie odprawia się mszy, a jedynie wieczorne nieszpory, a na środek cerkwi, blisko ołtarza, wynosi się płaszczanicę – tkaninę z wizerunkiem Chrystusa w grobie. Jest to także dzień restrykcyjnego postu, czasem tylko o chlebie i wodzie.

Z kolei Wielka Sobota (z 15/16 kwietnia) to wigilia paschalna. Tego dnia po południu, lub w Paschę rano, święci się pokarmy: przede wszystkim jaja, paski (od Paschy – nazwy święta) wysokie, słodkie ciasta drożdżowe, artos (biały chleb pszenny pieczony na zakwasie), mięso, kiełbasę, sery, paschę – słodki deser z twarogu, żółtek utartych z cukrem, z dodatkiem rożnych bakalii.

Liturgia Paschy rozpoczyna się o północy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Paschalną uroczystą procesją, ze świecami, chorągwiami i ikonami, przedstawiającymi wychodzącego z grobu Chrystusa. Po nabożeństwie paschalnym wracający z cerkwi wierni pozdrawiają się (tak samo, jak w świątyni) słowami Christos Woskriesie – Woistinu Woskriesie (Chrystus Zmartwychwstał – Prawdziwie Zmartwychwstał). Wszyscy śpieszą na śniadanie lub wczesny obiad, pełne tradycyjnych przysmaków.

Paula Gałązka / UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email