Toruń: Nowa siedziba hospicjum im. Jana Pawła II

Toruń: Nowa siedziba hospicjum im. Jana Pawła II
Fot. Szymon Zdziebło

Toruńskie Hospicjum Światło im. Jana Pawła II zyskało nowoczesną siedzibę. Nowo wybudowany obiekt został otwarty 29 kwietnia na zapleczu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Hospicjum Światło powstało w Toruniu w 1993 r. W roku 1994, dzięki użyczeniu przez Gminę Miasta Toruń pawilonu przy ul. Rejtana, uruchomiło oddział stacjonarny. W celu poprawy warunków funkcjonowania, w 1998 r. miasto przekazało placówce zabytkowy, XVIII-wieczny Biały Dwór przy ul. Grunwaldzkiej, tzw. „Prezydentówkę”. Do nowej, większej siedziby hospicjum przeniosło się rok później. Od 2003 r. w obiektach przy ul. Grunwaldzkiej działają równolegle dwa podmioty: Zespół Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II Hospicjum Światło w Toruniu, którego organem prowadzącym jest Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych (dyr. Jacek Kubiczak) oraz Fundacja Światło z zarządem, na czele którego stoi prezes Janina Mirończuk.

Miasto systematycznie remontuje i rozbudowuje obiekty przy ul. Grunwaldzkiej 64, służące opiece nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle i onkologicznie chorymi oraz w stanach apalicznych. W 2010 r. wybudowało całkowicie nowy pawilon z 46 miejscami dla pacjentów w stanach wegetatywnych, przekazany w użytkowanie Fundacji Światło. Wyremontowało też obiekty łącznika i zagospodarowało przyległy teren. Z kolei w 2011 r. został przeprowadzony remont zabytkowego budynku „Prezydentówki”.

Obecnie oddany do użytku nowy, dwukondygnacyjny pawilon przy ul. św. Józefa, na zapleczu rozbudowywanego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, to przedsięwzięcie zrealizowane na rzecz Hospicjum Światło im. Jana Pawła II przez Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne we współpracy z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na łączny koszt inwestycji 12 mln zł złożyły się środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego, budżet województwa kujawsko-pomorskiego i środki własne partnerów.

Dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony budynek o pow. użytkowej 1,5 tys. m kw. mieści 16 jedno- i dwuosobowych pokoi pacjentów (łącznie 24 łóżka). W obiekcie znajduje się również poradnia opieki paliatywnej, sala rehabilitacyjna, pokój przyjęć psychologa, kaplica i ogród zimowy. Pierwszych pacjentów placówka przyjmie w czerwcu br.

Warto dodać, że dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego, przy wsparciu miasta i PFRON, przy ul. Służewskiej 7 w Toruniu powstaje nowy budynek zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego Hospicjum Nadzieja, wspierającego niepełnosprawne dzieci i ich rodziny. Pomieści 13-łóżkowy oddział opieki długoterminowej (6 sal dwuosobowych i izolatkę). Przedsięwzięcie, którego zakończenie przewidziano w roku 2023, warte jest blisko 10 mln zł. Na potrzeby budowy Gmina Miasta Toruń przekazała grunt i wkład własny w wysokości 1,2 mln zł.

Małgorzata Litwin / torun.pl
Print Friendly, PDF & Email