Przy ul. Grasera, w północnej części Torunia, powstanie nowa szkoła podstawowa. Radni miejscy przegłosowali w czwartek (27.07) zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na lata 2023-2050, które pozwalają na to, aby jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na wybór wykonawcy inwestycji.
Intensywnie rozwijająca się zabudowa mieszkaniowa na tzw. osiedlu JAR oraz perspektywa wzrostu liczby mieszkańców w tej części miasta spowodowała zlecenie w 2018 r. opracowania dokumentacji projektowej dla budowy szkoły podstawowej przy ul. Grasera. Odbioru dokumentacji dokonano w czerwcu 2022 r. Szkołę zaprojektowano jako dwukondygnacyjny budynek, składający się z 5 segmentów o łącznej powierzchni około 13 tys. m². Docelowo szkoła ma pomieścić tysiąc uczennic i uczniów (8 klas po 5 oddziałów). Koszt budowy całej szkoły szacuje się obecnie na 129 mln złotych.
Z uwagi na rozmiar inwestycji i ograniczony potencjał finansowy miasta prezydent zaproponował, a Rada Miasta Torunia zaakceptowała, etapowanie inwestycji i przystąpienie w 2024 r. do realizacji I etapu zadania. Wybudowane zostaną 2 z 5 segmentów budynku (5,1 tys. m²), w których znajdzie się 17 sal lekcyjnych, 4 sale tematyczne, biblioteka, kuchnia, stołówka, część administracyjna, a także plac zabaw oraz boisko wielofunkcyjne.
Jak podkreśla skarbnik Aneta Pietrzak, samorząd będzie starał się o pozyskanie dla inwestycji dofinansowania zewnętrznego.
– Uważnie patrzymy na przyszłość finansową miasta, ale też reagujemy na potrzeby mieszkańców, a mówiąc precyzyjnie ich dzieci. Stąd też nasza decyzja o budowie szkoły w północnej części Torunia. Przygotowania do tej decyzji trwały kilka miesięcy. Najpierw sprawdziliśmy warunki techniczne, czy jest możliwość budowy etapami? Jest. Czy to etapowanie da się powiązać z potrzebami społecznymi? Da się. Czyli da się zbudować taką część, dokładnie dwa segmenty tej szkoły, w której w oddziałach przedszkolnych oraz klasach I-IV będą mogły uczyć się przede wszystkim dzieci najmłodsze, którym jest najtrudniej dojeżdżać do innych szkół. Sprawdziliśmy też, jak wygląda zapotrzebowanie. Układa się ono w ten sposób, że na tzw. osiedlu JAR dzieci w wieku od 3 do 6 lat mamy dzisiaj 322. W wieku od 7 do 10 jest ich 226, a tych starszych czyli w wieku 11-15 to 164. Przybywa najmłodszych dzieci i stąd założenie, że będziemy tworzyli warunki do nauczania w klasach od I do IV i w oddziałach przedszkolnych, bo w tym wieku na osiedlu jest i będzie najwięcej dzieci – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.
Zapisanie w wykazie przedsięwzięć limitu wydatków w łącznej kwocie 51 mln złotych (17 mln złotych w 2024 r., 30 mln złotych w 2025 r. i 4 mln złotych w 2026 r.) umożliwi ogłoszenie jeszcze tym roku przetargu na wybór wykonawcy inwestycji. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie funkcjonowania placówki od września 2025 r.