Toruń: „Fałszywy wnuczek” nadal atakuje!

Toruń: „Fałszywy wnuczek” nadal atakuje!
Fot. Pixabay

Dzięki akcjom profilaktycznym coraz więcej osób wie o oszustach działających metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Mimo tego przestępcy wciąż próbują wyłudzać pieniądze tymi sposobami. W minioną środę (28 czerwca 2023 roku) 83-letnia torunianka przekazała oszustom 20 tysięcy złotych.

W środę (28.06.2023 r.) na telefon stacjonarny 83-letniej torunianki zadzwonił mężczyzna, podający się za policjanta, a następnie poinformował, że przekazuje słuchawkę wnuczce kobiety. „Wnuczka” roztrzęsionym głosem przekazała, że miała wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy, bo musi opłacić transport poszkodowanego. Oszust najpierw tak poprowadził rozmowę, że dowiedział się ile seniorka ma pieniędzy, a następnie przekonał ją, by gotówkę pozostawiła przed własnym domem, pod wycieraczką. Ktoś miał się pojawić i ją odebrać. W ten sposób 83-latka straciła 20 tysięcy złotych.

Teraz policjanci prowadzą w tej sprawie postępowanie i ustalają sprawców przestępstwa. Policja po raz kolejny apeluje, szczególnie do osób starszych, o zachowanie ostrożności w rozmowach telefonicznych z osobami, które podają się za kogoś bliskiego lub funkcjonariusza publicznego. 

Metoda działania oszustów w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. 

Zdarza się, że niespodziewane telefony osób podających się za wnuków, policjantów, adwokatów, pracowników instytucji państwowych, siostrzenic czy kuzynów kończą się utratą oszczędności życia.

Pamiętajmy o tym, że:

jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną. Pamiętajmy, aby weryfikując tożsamość osoby, która do nas dzwoni, połączyć się z numerem alarmowym po uprzednim rozłączeniu rozmowy z oszustem!

  • pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,
  • policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,
  • policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
  • nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o przekazanie lub pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję. 

Rozmawiajmy z seniorami z naszego otoczenia, być może uchronimy ich przed podobną sytuacją w przyszłości.

źródło: KMP w Toruniu
UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email